Niemcy gotowe są przyjąć na leczenie Julię Tymoszenko, byłą premier Ukrainy znajdującą się w więzieniu. Szef niemieckiego MSZ Guido Westerwelle powiedział o tym w Kijowie, po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.

Niemieckie propozycje dotyczące usług medycznych i leczenia jej (Tymoszenko) w Niemczech są nadal aktualne - powiedział Westerwelle.

Na pytanie, czy leczenie byłej premier w Niemczech jest wystarczającym warunkiem, by Berlin potrzymał dążenia Ukrainy w kwestii integracji z UE, szef MSZ odpowiedział: Myślę, że powiedziałem już dość. Rozmowy są skomplikowane, sytuacja nie jest łatwa, ale jesteśmy gotowi, by wnieść konstruktywny wkład - po to, by w tej kwestii znaleziono pozytywne rozwiązanie.

Również w piątek, jak podaje Interfax-Ukraina, lekarze z berlińskiej kliniki Charite przyjechali do Charkowa, gdzie w miejscowym szpitalu leczona jest Tymoszenko.

Zdaniem niektórych komentatorów ukraińskich wyjazd Tymoszenko pozwoliłby władzom w Kijowie pozbyć się problemu, który komplikuje stosunki Ukrainy z Unią Europejską.

Tymoszenko została skazana na 7 lat więzienia

Julia Tymoszenko została uznana za winną naruszeń przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją w 2009 roku i skazana na siedem lat więzienia. W okresie podpisywania tych umów Tymoszenko stała na czele ukraińskiego rządu.