Co najmniej 159 osób zginęło w trzęsieniu ziemi do jakiego doszło dziś nad ranem w środkowych Włoszech. Ponad 400 osób jest rannych, wiele uważa się za zaginionych. Trzęsienie o sile 6,2 w skali Richtera spowodowało zawalenie się części miasta. Jak podał polski MSZ, nie ma informacji, by wśród ofiar byli Polacy.

Co najmniej 159 osób zginęło w trzęsieniu ziemi do jakiego doszło dziś nad ranem w środkowych Włoszech. Ponad 400 osób jest rannych, wiele uważa się za zaginionych. Trzęsienie o sile 6,2 w skali Richtera spowodowało zawalenie się części miasta. Jak podał polski MSZ, nie ma informacji, by wśród ofiar byli Polacy.
Amatrice /EPA/CLAUDIO ACCOGLI /PAP/EPA
Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:03

Mieszkańcy, którzy stracili wszystko, teraz przebywają w specjalnie zorganizowanych campingach w pobliskich miejscowościach.

Ludzie mówią, że są zmęczeni, ale nikt nie myśli tu o śnie - informuje Patryk Michalski.

Na miejscu każdy próbuje pomagać jak może: ci, których domy przetrwały proponują nocleg, inni rozdają wodę.

Trwa wzajemne pocieszanie się. To bardzo częsty widok tu na miejscu. Bo w tak małym miasteczku wszyscy się znają. Można więc powiedzieć, że właściwie każdy w tym trzęsieniu ziemi stracił kogoś bliskiego.

21:59

Wjazd do Amatrice jest zablokowany - donosi nasz reporter. Kilkanaście karetek, ratowników z psami i wolontariuszy próbuje dotrzeć na miejsce. Wąskie uliczki są prawie zupełnie zasypane.

21:50

Pod gruzami budynków ratownicy wciąż szukają ludzi. Nie wiadomo, ilu dokładnie jest zaginionych.

21:44

Tysiące ludzi zostało bez domów. W 17 wioskach 2,5 tys. osób straciło dach nad głową - podał burmistrz Acumoli - jednej z miejscowości, która dotknięta została kataklizmem.

21:35

W 2009 roku trzęsienie ziemi o podobnej sile zniszczyło miasto L'Aquila. Zginęło tam wówczas ponad 300 osób.

21:29

Strażacy dowożą wodę, żywność, polowe toalety i generatory prądu. Słychać dźwięk latających helikopterów.

21:22

Spokojne włoskie życie zamieniło się w strach przed kolejnym trzęsieniem ziemi - donosi nasz specjalny wysłannik Patryk Michalski.

21:04

W Amatrice, które zostało niemal całkowicie zniszczone zawalił się m.in. zabytkowy hotel Roma. Znajdowało się w nim około 70 gości. Ich los jest nieznany, bo dotarcie do ruin jest nadal zbyt niebezpieczne

20:54

Do trzystu wstrząsów wtórnych doszło już we Włoszech od czasu nocnego trzęsienia ziemi.

20:36

W odgruzowywaniu Amatrice i w poszukiwaniu pod gruzami mieszkańców służbom pomagają też wolontariusze.


20:29

Takiego trzęsienia nie było tu od co najmniej 7 lat - mówią mieszkańcy miasteczek, w których dziś w nocy zatrzęsła się ziemia.

20:22

Mieszkańcy najbardziej boją się wstrząsów wtórnych - informuje nasz reporter.

20:16

Do miasteczka Amatrice, które najbardziej ucierpiało w trzęsieniu ziemi, przyjechał premier Włoch - Matteo Renzi.

20:13

Przejazd głównymi drogami zarezerwowany jest wyłącznie dla ciężkiego sprzętu i ciężarówek, które pomagają w odgruzowywaniu miast i w poszukiwaniu zaginionych. Ruch w środkowej części Włoch jest utrudniony.

20:00

Helikoptery nad gruzowiskami, zablokowane drogi i przeciążone linie telefoniczne - taka jest rzeczywistość po trzęsieniu ziemi - informuje nasz specjalny wysłannik do Włoch - Patryk Michalski.

19:56

Jak podaje dziennik La Repubblica, w samym tylko miasteczku Akumoli nieznany jest los stu osób.

19:40

Najbardziej poszkodowane miejscowości to Accumoli, Amatrice, Posta, Arquata del Tronto i Pescara del Tronto. Mimo dużej liczby ofiar, ze wstępnych informacji wynika jednak, że trzęsienie ziemi oszczędziło gęsto zaludnione obszary.

19:20

Podczas trzęsienia ziemi we Włoszech zginęło już co najmniej 120 osób - poinformował premier tego kraju.

17:48

Caritas Polska w odpowiedzi na apel papieża Franciszka oraz włoskiej Caritas prowadzi zbiórkę środków dla osób poszkodowanych w trzęsieniu ziemi.

Wsparcie można przekazać poprzez SMS z hasłem POMAGAM numer 72052 (koszt 2,46 z VAT) oraz poprzez wpłaty na konto Caritas Polska PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem WŁOCHY.


TU ZNAJDZIESZ WCZEŚNIEJSZĄ RELACJĘ MINUTA PO MINUCIE Z TRZĘSIENIA ZIEMI WE WŁOSZECH