Nie żyje znany programista i działacz na rzecz wolności w internecie Aaraon Swartz. Miał zaledwie 26 lat. Swartz jako 14-latek opracował pierwszą wersję internetowego protokołu RSS, był też jednym z twórców społecznościowego programu informacyjnego Reddit.

Policja znalazła ciało Swartza w jego apartamencie na nowojorskim Brooklynie. Według lekarza sądowego popełnił on samobójstwo przez powieszenie. Jeden z przyjaciół programisty twierdzi, że Swartz od lat zmagał się z depresją.

Działał na rzecz wolności w internecie

Swartz zajął się opracowywaniem programów komputerowych jeszcze jako dziecko. Opracowany przez niego protokół RSS (Really Simple Sindication) jest stosowany w przypadku często uaktualnianych stron internetowych, takich jak blogi, portale informacyjne oraz pliki audio i wideo. Był też jednym z twórców społecznościowego programu informacyjnego Reddit. W późniejszych latach Swartz działał na rzecz wolności w internecie.

Groziło mu wieloletnie więzienie

W 2011 r. Swartz został aresztowany w Bostonie i oskarżony o hakerstwo, w tym o bezprawne ściąganie z sieci plików należących do archiwów słynnego Masssachusetts Institute of Technology (MIT). Nie przyznał się do winy. Jego proces miał rozpocząć się w kwietniu. W przypadku skazania groziłoby mu wieloletnie więzienie i olbrzymia grzywna.