Co najmniej sześć osób zostało rannych podczas drugiego dnia manifestacji prawicowców w niemieckim mieście Chemnitz. Pod ostrzałem krytyki znalazła się policja. Według komentatorów straciła ona kontrolę na tłumem, który opanował ulice miasta. Powodem wyjścia prawicowców na ulice było zabójstwo 35-letniego Niemca, w związku z którym zatrzymano Irakijczyka i Syryjczyka. Manifestacje zaczęły się już w niedzielę i początkowo miały charakter spontaniczny. Z czasem jednak protest przybrał gwałtowny przebieg. Demonstrujący zaczęli atakować imigrantów. W poniedziałek po południu ponownie wyszli na ulice. W ruch poszły pięści i kamienie.

W poniedziałek w drugim dniu protestów na ulice niemieckiego Chemnitz wyszło kilka tysięcy prawicowców. Z ramionami wyciągniętymi w hitlerowskim pozdrowieniu wznosili rasistowskie i neonazistowskie hasła. Doszło do przepychanek z kontrmanifestantami. "Der Spiegel" pisze wręcz o "nagonce" i  "polowaniu" na nie-Niemców.

Słychać było okrzyki: "Niemcy dla Niemców, precz z cudzoziemcami!"

Już w niedzielę niemieckie media ostrzegały, że na ulice Chemnitz wyszli gotowi do przemocy zwolennicy skrajnej prawicy, protestujący przeciwko przestępczości wśród cudzoziemców.

Nagrania wideo zamieszczone w mediach społecznościowych pokazywały uczestników niedzielnego protestu atakujących migrantów. 

W poniedziałek uczestnicy demonstracji w centrum ponad 200-tysięcznego miasta rzucali zapalone fajerwerki, butelki i inne przedmioty. Według relacji w mediach społecznościowych protestujący wielokrotnie próbowali przedrzeć się przez kordon policji, oddzielający uczestników przemarszu zdominowanego przez zwolenników prawicy od manifestacji sojuszu "Chemnitz wolne od nazistów". W tłumie pojawili się także zamaskowani osobnicy.

Policja przetransportowała na miejsce protestów armatki wodne, ale - jak poinformowano później - ostatecznie nie zostały one użyte.

Po rozejściu się demonstrantów rzecznik policji przyznał, że była przygotowana na mniejszą liczbę protestujących, mimo to - zaznaczyła - "akcja przebiegła bez zakłóceń". 

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze, że funkcjonariuszom z trudem udało się opanować sytuację.

Problem braków kadrowych w policji poruszył szef jej związku zawodowego (GdP) Oliver Malchow w rozmowie opublikowanej we wtorek przez dziennik "Neue Osnabruecker Zeitung". Według GdP państwo niemieckie częściowo ponosi winę za odwetowe ataki w Chemnitz na migrantów, ponieważ od lat redukuje zatrudnienie w policji. Związkowcy domagają się stworzenia 20 tys. etatów.

Także w Duesseldorfie na zachodzie Niemiec przed siedzibą regionalnego parlamentu protestowało w poniedziałek wieczorem przez dwie godziny ok. 100 zwolenników prawicy i ok. 250 uczestników lewicowej kontrdemonstracji. Policja oddzielała obie grupy od siebie.

Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert potępił w poniedziałek te zajścia. Dlatego, co widzieliśmy wczoraj w niektórych miejscach w Chemnitz i co zostało nagrane na wideo nie ma miejsca w naszym państwie prawa - powiedział. Podkreślił, że nie będą tolerowane napaści na ludzi, którzy "wyglądają inaczej, lub są innego pochodzenia".

Seibert ostro skrytykował również prawicowego deputowanego do Bundestagu Markusa Frohnmaiera, który zasugerował, że niemieckie władze nie są zdolne do zapewnienia bezpieczeństwa swoim obywatelom. Na Twitterze Frohnmaier napisał: "Gdy państwo nie może już chronić obywateli, ludzie wychodzą na ulice i bronią się sami".

W Niemczech nie ma miejsca dla samosądów, dla grup, które chcą szerzyć nienawiść na ulicach, dla nietolerancji i ekstremizmu - podkreślił rzecznik rządu.

(j.)