Jan Paweł II szanował Michaiła Gorbaczowa, bo uważał go za "człowieka z zasadami" - mówi były rzecznik Watykanu Joaquin Navarro-Valls. Wspomniał historyczne spotkanie papieża z radzieckim przywódcą 1 grudnia 1989 roku na audiencji w Watykanie.

W wystąpieniu we Florencji Navarro-Valls relacjonował: tego wieczora byłem na kolacji u papieża i zapytałem go, jaki według niego jest ten człowiek. Jan Paweł II powiedział mi, że to człowiek z zasadami. Zapytałem go, co ma na myśli. Odpowiedział, że człowiek z zasadami to osoba, która tak bardzo wierzy w swoje zasady, że gotowa jest zaakceptować wszystkie ich logiczne konsekwencje - podkreślił były watykański rzecznik.

Wierność tym zasadom zapoczątkowała proces, któremu on towarzyszył i z którego w pewnym momencie został wydalony - mówił Navarro-Valls o Michaile Gorbaczowie. Stwierdził następnie: Kiedy ostatnim razem go widziałem, zobaczyłem prywatnego obywatela, bardzo mało popularnego w Rosji, bo w zbiorowej wyobraźni jest on człowiekiem, który sprzedał imperium.

Lecz historia nie obeszła się z Gorbaczowem dość lojalnie - oświadczył b. rzecznik Watykanu.