Trzej chińscy astronauci powrócili na Ziemię po 90 dniach spędzonych na powstającej stacji kosmicznej Tiangong („niebiański pałac”) - poinformowała chińska państwowa telewizja CCTV. To dotychczas najdłuższy lot w kosmos w historii Chin.

Shenzhou 12 to pierwsza misja załogowa tego państwa od 2016 roku. Trzej astronauci Nie Haisheng, Liu Boming i Tang Hongbo wylądowali o 13.34 czasu lokalnego (7.34 w Polsce) na pustyni Gobi na północy Chin. Była to pierwsza z czterech planowanych na lata 2021-2022 misji załogowych na powstającą chińską stację kosmiczną.

Astronauci w kosmosie przebywali w części mieszkalnej przyszłej stacji, module Tianhe ("harmonia niebios"), przygotowując ją na przybycie kolejnych chińskich astronautów. 

W planach kolejna misja

Druga misja kosmiczna planowana jest na październik. Tym razem misja astronautów ma trwać sześć miesięcy. Ma się nazywać Shenzhou 13, jednak władze wciąż nie ogłosiły dokładnej daty lotu ani nazwisk pasażerów misji kosmicznej.

Przed kolejną misją załogową Chiny wyślą w kierunku Tianhe samodzielny, automatyczny statek kosmiczny Tianzhou-3 z zaopatrzeniem dla następnych astronautów. Według państwowych mediów, statek ma zostać wysłany w najbliższej przyszłości.

Zgodnie z planem stacja Tiangong ma zostać ukończona do końca 2022 roku. Z powodu sprzeciwu USA Chińczycy byli odcięci od badań prowadzonych na działającej od ponad 20 lat Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).