Stany Zjednoczone i Rosja wymieniły szpiegów - poinformował rosyjski portal internetowy "Gazieta.Ru". Do "szpiegowskiej transakcji roku" - jak nazywają ją amerykańskie media - doszło prawdopodobnie w Wiedniu. To tam mieli spotkać się przedstawiciele obu krajów. Cała operacja podobno jeszcze trwa.

Jak donosi nasz amerykański korespondent Paweł Żuchowski, nie są jasne okoliczności wymiany szpiegów, a także jej przebieg.

W ubiegłym tygodniu w ręce FBI wpadło jedenaście osób podejrzanych o szpiegowanie na rzecz Moskwy. Wiadomo, że Rosja zaoferowała za swoich ludzi 10 skazanych szpiegów, którzy działali na rzecz Waszyngtonu. Wśród nich znalazł się Igor Sutiagin, specjalista do spraw broni nuklearnej. W rosyjskim więzieniu przebywał od 2004 roku. Wszystko wskazuje na to, że na liście znaleźli się także byli agenci rosyjskiego wywiadu, którzy poszli na współpracę z Amerykanami. To Aleksander Zaporożski - skazany w 2003 roku na 18 lat więzienia - i Aleksander Sypaczow, skazany w 2002 roku na osiem lat więzienia.

W ciągu doby w Moskwie ma natomiast znaleźć się między innymi Anna Chapman - najbardziej znana spośród osób zatrzymanych w USA. To jej zdjęcia z internetowych portali obiegły świat. Jest córką byłego funkcjonariusza KGB.

Podobno Moskwa po raz ostatni wymieniała się szpiegami z Waszyngtonem w 1986 roku, jeszcze za czasów Związku Radzieckiego.