Ważne jest, by cała Europa w sposób solidarny działała w czasie pandemii; tempo szczepień, programy szczepionkowe, współpraca z KE i "przynaglanie" producentów do jak najszybszych dostaw szczepionek jest fundamentalnym zadaniem, które wspólnie wykonujemy - powiedział w Paryżu premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu spotyka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Rozmawiają o Planie Odbudowy, polityce klimatycznej, szczycie UE i sytuacji na Białorusi.

"Przed nami kluczowe decyzje. Rzeczywiście ten czas epidemii weryfikuje podejście do tego, w jaki sposób poszczególne państwa potrafią ze sobą współpracować" - powiedział premier Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem.

Przypomniał, że rok temu jako Europa, Francja, Polska "byliśmy w zupełnie innym położeniu, bo był to czas przed epidemią".

"Dziś weryfikujemy nasze zdolności do odpowiedzi na największy kryzys od dziesięcioleci, dla wielu państw największy kryzys od czasów drugiej wojny światowej" - ocenił szef rządu.

Morawiecki podkreślił, że obecnie tempo szczepień, programy szczepionkowe, współpraca z Komisją Europejską i "przynaglanie" producentów do jak najszybszych dostaw "jest fundamentalnym zadaniem, które wspólnie wykonujemy".

"Zdajemy sobie sprawę z pewnych obiektywnych trudności, ale jednocześnie podkreślamy, jak ważne jest to, by w sposób solidarny cała Europa rzeczywiście działała na tym polu" - oświadczył premier Polski.

Według niego, "to pole pokazuje, jak ważna jest europeizacja niektórych elementów produkcji, niektórych sektorów". Jak mówił, wspiera Francję w tym głosie, by część produkcji, "która była przez poprzednie dwadzieścia, trzydzieści lat - jak to się mówi - wyoutsourcowana poza Europę, z powrotem wracała do Europy". 

Macron: Będziemy bronić wspólnego frontu walki z pandemią

Prezydent Francji z kolei dziękował Mateuszowi Morawieckiemu za to, że w "tak trudnym i napiętym okresie przybył do Paryża, aby świętować przyjaźń polsko-francuską i kontynuować nasz dialog dwustronny w okolicznościach, gdy Europa potrzebuje wspólnych i zgodnych decyzji w wielu ważnych tematach".

Podkreślał, że pandemia wymaga zbiorowego działania, stworzenie wspólnej platformy zakupu szczepionek, tak aby żadne z państw nie było pominięte przy ich zakupie.

Będziemy bronić wspólnego frontu walki z pandemią, tak abyśmy mogli produkować szczepionki i Europa będzie mogła mieć więcej zaszczepionych osób - mówił.
Akcentował, że choć kryzys jest poważny, to są przed nami perspektywy na rozwiązanie i "razem w Europie będziemy silniejsi".