RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Mołdawia: Chcieli sprzedać uran za 9 mln euro

Publikacja: Wtorek, 24 sierpnia (18:45) Aktualizacja: Wtorek, 8 sierpnia (11:00)

Policja w Mołdawii przechwyciła prawie dwa kilogramy radioaktywnego izotopu uranu-238. Substancja była ukryta w garażu w stolicy kraju Kiszyniowie. Wśród siedmiu zatrzymanych jest dwóch byłych urzędników mołdawskiego ministerstwa spraw wewnętrznych. Według rzecznika MSW, gang zamierzał sprzedać uran za 9 milionów euro.

Zdemaskowanie afery zabrało władzom śledczym kilka miesięcy. W ramach dochodzenia zakupiono od przestępców przez pośrednika próbkę jednego grama uranu, poddaną następnie analizie w Stanach Zjednoczonych.

Pochodzenie uranu ma wyjaśnić śledztwo, prowadzone obecnie w Niemczech.

Źródło: AFP

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: