Do różnych krajów Unii Europejskiej trafi 82 migrantów pozostających na pokładzie statku Ocean Viking, należącego do organizacji SOS Mediterranee i Lekarze bez Granic. Poinformował o tym włoski rząd.

Europa żywo zareagowała w sprawie statku Ocean Viking i uruchomienia w ostatnich godzinach przez Włochy mechanizmu redystrybucji migrantów. Pozytywny odzew ze strony kilku krajów UE pozwoli na właściwe i szybkie rozwiązanie problemu - poinformował urząd premiera Włoch.

Rząd koalicji Ruchu 5 Gwiazd i Partii Demokratycznej, którym kieruje premier Giuseppe Conte, nie podał na razie innych szczegółów, nie wymienił też krajów, które pozytywnie odpowiedziały na jego apel.

Ocean Viking uratował 8 września na Morzu Śródziemnym 50 osób, a dwa dni później zabrał ze statku żaglowego jeszcze 34 migrantów.

Obecnie na pokładzie jednostki, po wysadzeniu na ląd na Malcie kobiety w dziewiątym miesiącu ciąży i jej męża, znajduje się 82 migrantów.

Premier Conte, który przebywa w Brukseli, gdzie spotyka się z szefami instytucji unijnych, ogłosił, że zamierza za pomocą podejmowanych na wielu szczeblach "działań strukturalnych, a nie doraźnych" dążyć do zawarcia europejskiego paktu w sprawie automatycznego mechanizmu redystrybucji migrantów płynących Morzem Śródziemnym do Europy.

Pływający pod norweską banderą Ocean Viking w sierpniu tego roku przez dwa tygodnie pozostawał na morzu z 356 migrantami na pokładzie, których podjął w toku kilku operacji ratowniczych. Jego prośby o przybicie do Włoch pozostały bez odpowiedzi, w końcu zawinął do portu na Malcie. Migranci zostali rozmieszczeni za zgodą rządów w sześciu krajach europejskich.

Lekarze bez Granic zwrócili się wówczas do UE o zielone światło w sprawie uruchomienia stałego systemu ratowania migrantów zagrożonych na morzu zamiast zawierania jednorazowych porozumień dotyczących konkretnych przypadków i sytuacji.

Opracowanie: