W rozmowie telefonicznej z premierem Hiszpanii Jose Luisem Rodriguezem Zapatero kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła ubolewanie z powodu strat poniesionych przez hiszpańskich rolników w wyniku "kryzysu ogórkowego". Jak poinformował hiszpański rząd na swojej stronie internetowej, Merkel "obiecała, że Niemcy rozpatrzą sposoby", których może użyć UE, by wyrównać straty poniesione przez rolników.

Merkel wyjaśniła jednocześnie hiszpańskiemu premierowi, że "jej zdaniem postępowanie władz w Hamburgu było zgodne z niemieckim prawem".

Wczoraj Zapatero powiedział, że jego kraj zwróci się do "właściwych instancji w Europie" o odszkodowanie za szkody poniesione przez hiszpańskie rolnictwo. Początkowo niemieccy naukowcy z Hamburga wskazali importowane hiszpańskie ogórki jako źródło zakażeń pałeczką okrężnicy EHEC. Z tego powodu niektóre kraje zakazały importu tych warzyw.

Unijny komisarz ds. zdrowia i konsumentów John Dalli powiedział w środę, że nie potwierdziły się wstępne podejrzenia niemieckich władz, że źródłem zakażenia są ogórki z Hiszpanii. Dodał, że testy trwają i że nie ma wskazań, by nie jeść ogórków.