Niemiecki rząd ma "kilka pytań" na temat przestrzegania wolności prasy na Ukrainie - powiedziała kanclerz Niemiec. Angela Merkel spotkała z przebywającym w Berlinie ukraińskim prezydentem Wiktorem Janukowyczem.

Z jednej strony dobrze, że procesy decyzyjne na Ukrainie mają solidną podstawę, ale z drugiej strony mamy kilka pytań odnośnie procesów demokratycznych, szczególnie o wolność prasy i słowa. Otwarcie dyskutowaliśmy na ten temat - powiedziała Merkel na konferencji prasowej.

Janukowycz przyznał, że sprawa wolności mediów jest bardzo delikatna, ale - jak zapewniał - on sam jest "najbardziej zainteresowany postępem procesu demokratyzacji na Ukrainie".

Ostatnio część ukraińskich mediów, oraz organizacje Reporterzy bez Granic i Międzynarodowy Instytut Prasy alarmowały, że ukraińska władza cenzuruje media. Kilka dni temu korespondent niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Konrad Schuller twierdził, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przesłuchuje osoby, które kontaktowały się z zagranicznymi dziennikarzami.