Na teren pawilonów światowej wystawy Expo w Mediolanie w przyszłym roku nie będzie można wnosić szpad i szabel, łuków, rakietnic, bębnów i trąb. Dokładną, budzącą wręcz rozbawienie listę zakazów, zamieszczoną na oficjalnej stronie imprezy, opublikowały włoskie media.

Ostrożności nigdy dość - tak najczęściej komentowane jest rozporządzenie dotyczące zasad wejścia na wielki teren Expo, które gościć będzie w stolicy włoskiej Lombardii od 1 maja do 31 października przyszłego roku. Lista zakazów dla zwiedzających na stronie Expo 2015, obok informacji o biletach wstępu, jest tak osobliwa, że artykuły w tamtejszej prasie zaczynają się od wyjaśnienia czytelnikom, że nie jest to żart. Zamiast, jak się zauważa, standardowej listy o zakazie wnoszenia niebezpiecznych przedmiotów, organizatorzy sporządzili przesadnie szczegółowy wykaz, z którego kpią media i internauci.

Skrupulatnie wymieniono dziesiątki przedmiotów, jakich ze względów bezpieczeństwa nie będzie można wnieść na tereny wystawy, w której udział weźmie 147 państw i organizacji międzynarodowych.

I tak na liście zakazów znalazły się na przykład: rewolwery, karabiny, rakietnice, strzelby, bomby, łuki, kusze, proce, katapulty, paralizatory, noże i broń chemiczna, topory i siekierki, sprzęt do wschodnich sztuk walki, głośne instrumenty i megafony oraz wzmacniacze.

Podczas gdy zakaz wnoszenia broni nie podlega dyskusji, to, jak się zauważa, wyjątkową fantazją wykazali się autorzy listy dodając do niej także działa harpunnicze, czekany i podwodne karabiny.

Nikt nie wejdzie również z farbą, trucizną, materiałami brudzącymi, gazem łzawiącym. Zakaz obejmuje także transparenty, flagi i wszelkie materiały propagandowe o treści politycznej, ideologicznej i religijnej.

Na wystawę nie będzie można również wejść z żadnym zwierzęciem.

(pj)