Rosja zamierza wzmocnić swoje siły w obwodzie kaliningradzkim w odpowiedzi na wzrost aktywności NATO w regionie Morza Bałtyckiego - poinformowały rosyjskie media. Według nich, wzmocnienie Floty Bałtyckiej i grupy wojsk w obwodzie kaliningradzkim było w ubiegłym tygodniu tematem posiedzenia kolegium Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej.

Dziennik "Wiedomosti" zauważył, że podlegająca dowództwu Floty Bałtyckiej grupa Sił Zbrojnych FR w obwodzie kaliningradzkim na razie jest nieduża - jej trzon stanowią brygada zmotoryzowana i brygada piechoty morskiej, a także jednostki artylerii i wojsk rakietowych, w tym brzegowe.

Cytowany przez moskiewską gazetę analityk wojskowy, pułkownik Wiktor Murachowski przewiduje, że "teraz, po tym, jak na tle kryzysu na Ukrainie USA i NATO zwiększyły formalnie rotacyjne, a faktycznie stałe kontyngenty w krajach bałtyckich i Polsce", w obwodzie kaliningradzkim zostanie rozmieszczona jeszcze jedna brygada zmotoryzowana, a także wzmocniona będzie artyleria i brzegowe kompleksy przeciwokrętowe.

Decyzji o rozmieszczeniu tam na stałe rakiet operacyjno-taktycznych Iskander jeszcze nie podjęto - zaznaczył Murachowski.

Podkreślił również, że "w regionie kaliningradzkim nie planuje się rozmieszczać tak dużej i samodzielnej grupy wojsk jak na Krymie".

"Wiedomosti" przekazały ponadto, że oprócz wojsk w obwodzie kaliningradzkim wzmocniona zostanie też obrona na zachodniej granicy Rosji. Powołując się na źródło zbliżone do Ministerstwa Obrony FR, dziennik poinformował, że "naprzeciwko Ukrainy, gdzie od połowy ubiegłej dekady faktycznie nie stacjonowała żadna rozbudowana jednostka ogólnowojskowa, rozmieszczone zostaną lub przerzucone na stałe z głębi Rosji trzy brygady ogólnowojskowe i jedna desantowo-szturmowa z jednostki wsparcia".

Według "Wiedomosti", siłami tymi będzie dysponować sztab 20. armii, który zostanie przebazowany z Niżnego Nowogorodu.

(edbie)