Republikański senator John McCain powiedział, że w związku z niepokojącymi działaniami Chin w regionie Azji i Pacyfiku, USA powinny zacząć dostarczać broń Wietnamowi. Dodał, że potrzebne jest stworzenie funduszu obronnego dla państw Azji Południowo-Wschodniej.

John McCain, stojący na czele senackiej Komisji Sił Zbrojnych, zadeklarował na międzynarodowym spotkaniu na temat bezpieczeństwa w Singapurze, że na ten fundusz, który ma pomóc rozbudować możliwości obronne krajów Azji Południowo-Wschodniej, Stany Zjednoczone są gotowe przeznaczyć 425 mln dolarów. Jak podkreślił, z funduszu miałyby być finansowane wspólne ćwiczenia, a także zakup broni i innego sprzętu wojskowego.

Senator, który przed singapurskim szczytem odwiedził Wietnam, ocenił, że USA powinny stopniowo znosić embargo nałożone na dostawy broni do tego kraju.  Podkreślił, że ułatwiłoby to Wietnamczykom kupowanie broni w celach obronnych.

McCain oświadczył także, że zwrócił się do ministra obrony USA Ashtona Cartera o wykluczenie Chin z wielonarodowych ćwiczeń RIMPAC, odbywających się co dwa lata w okolicach Hawajów z udziałem 22 krajów.

To są niektóre działania, które powinniśmy podjąć w świetle najnowszych informacji dotyczących instalacji broni przez Chiny na terenach spornych. Nie wierzymy, że ostatnie asertywne zachowanie Chin to przypadek. Raczej jest to wzmożony wysiłek, aby jednostronnie zmienić status quo w regionie - powiedział McCain, cytowany w sobotę przez japońską agencję Kyodo.

(MN)