Co najmniej siedem osób nie żyje, a 21 jest zaginionych po tym, jak na Dunaju w Budapeszcie przewróciła się łódź turystyczna. Są "minimalne szanse" na znalezienie kolejnych żywych osób po zatonięciu statku turystycznego w Budapeszcie w środę wieczorem - przekazał w czwartek rzecznik węgierskich służb ratunkowych w państwowej telewizji.

Jak informują węgierskie media, na Dunaju w pobliżu węgierskiego parlamentu w statek Hableany ("syrenka") uderzyła inna łódź. Statek przewrócił się i zaczął tonąć. Jako rzecznik służb ratunkowych nie chciałbym mówić, że nie ma nadziei, powiem więc raczej, że są minimalne szanse na znalezienie żywych - powiedział rzecznik Pal Gyoerfi.

Po katastrofie znaleziono ciała siedmiu osób, a siedmioro lekko rannych wyłowiono. Na pokładzie znajdowało się 35 osób: 33 turystów z Korei Południowej i dwie osoby personelu. Kapitan i druga osoba z obsługi są wśród zaginionych. W sumie 21 osób jest uznanych za zagonionych.

Rzeka jest oświetlana m.in. reflektorami ze statków wycieczkowych. Trwa poszukiwanie zaginionych. Do której włączyli się żołnierze. W Budapeszcie wprowadzono zakaz żeglugi.

Statek turystyczny "Hableany" został w środę wieczorem o godz. 21.05 najechany w ulewnym deszczu z boku przez duży statek-hotel, na skutek czego zanurzył się w wodzie. Przedstawiające to zdarzenie nagranie pokazane zostało w czwartek w publicznej telewizji.

Według południowokoreańskiego MSZ dyplomaci Korei Południowej dowiedzieli się, że pasażerowie nie mieli na sobie kamizelek ratunkowych, co jest standardem w przypadku rejsów panoramicznych w Budapeszcie.

Wrak statku znaleziono w pobliżu mostu Małgorzaty na głębokości około 4 metrów, kilkaset metrów od jego stałego miejsca cumowania. Specjaliści zastanawiają się obecnie, jak go wydobyć. Na miejsce przybyła już ekipa nurków, sprowadzono żuraw.

Według południowokoreańskiej agencji turystycznej, która zamówiła rejs, na pokładzie znajdowało się 6-letnie dziecko, ale nie figuruje ono na liście osób, które przeżyły. Do katastrofy doszło, gdy statek wracał z godzinnego rejsu.

"Hableany" to dwupokładowy statek. Mógł przewozić do 60 osób i regularnie przechodził konserwację. W spisie statków Hajoregister.hu figuruje jako jednostka radzieckiej produkcji z 1949 r., w której w latach 80. zamontowano nowy węgierski silnik.

Premier Węgier Viktor Orban i prezydent Janos Ader przekazali kondolencje swoim południowokoreańskim odpowiednikom, Li Nak Jonowi i Mun Dze Inowi. W związku z katastrofą jeszcze w czwartek do Budapesztu przyleci minister spraw zagranicznych Korei Południowej Kang Kiung Wha - poinformował rzecznik resortu.