Wybory do konstytuanty, pierwsze ogólnopaństwowe głosowanie w Libii od ponad 40 lat, odbędą się 7 lipca - poinformował dziś przewodniczący komisji wyborczej. Pierwotnie głosowanie było zaplanowane na 19 czerwca.

Powodem odroczenia wyborów są względy techniczne i logistyczne. Wyborcy mają zyskać dodatkowy czas na zarejestrowanie się do udziału w głosowaniu. Zdyskwalifikowani kandydaci dzięki przesunięciu terminu mają czas na złożenie odwołania.

Narodowa Rada Libijska, która objęła władzę w Libii po upadku Muammara Kadafiego, deklarowała, że wybory powinny odbyć się przed 19 czerwca, czyli 240 dni po ogłoszeniu wyzwolenia kraju spod reżimu pułkownika.

Według komisji wyborczej do udziału w głosowaniu zarejestrowało się ponad 2,7 miliona ludzi. Uprawnionych do głosowania jest w Libii 3,4 mln osób.

Komisja poinformowała, że swój start w wyborach zarejestrowało ok. 4 tys. kandydatów.

Konstytuanta, czyli 200-osobowe zgromadzenie konstytucyjne ma wyłonić komitet ekspertów, który zredaguje projekt konstytucji. Będzie on następnie poddany pod referendum. 120 miejsc w konstytuancie jest zarezerwowanych dla kandydatów niezależnych. Ruchy polityczne mają rywalizować o pozostałych 80 miejsc.