Libijscy powstańcy odzyskali kontrolę nad miastem Jafran, położonym ok. 100 km na południowy zachód od stolicy Libii, Trypolisu. Przez ponad miesiąc miasto kontrolowały oddziały Muammara Kaddafiego.

Miasto Jafran jest położone na wzgórzu, u stóp którego przez ponad miesiąc stacjonowały oddziały wierne Kaddafiemu, oblegając część miasta kontrolowaną przez powstańców.

Libijski wicepremier Chaled Kaim powiedział, że siły rządowe mogłyby w kilka godzin odebrać powstańcom zajmowane przez nich obszary, ale powstrzymują się od działania, aby uniknąć strat wśród ludności cywilnej.

Jafran i inne górskie miasta zamieszkane są przez Berberów, etnicznie inną grupę niż większość Libijczyków, nieufnie odnoszącą się do rządów Kaddafiego.

Obecnie powstańcy kontrolują wschodnią część Libii, miasto Misrata na zachodzie, a także pasmo górskie w pobliżu granicy z Tunezją. Dotąd nie udawało im się jednak podjąć ofensywy na stolicę, mimo pomocy ze strony sił NATO. Odzyskanie Jafranu może być sygnałem, że naloty natowskich samolotów zaczynają odnosić skutek - zauważa Reuters.