Portugalscy lekarze domagają się wprowadzenia surowych kar finansowych dla pacjentów, którzy nie stawiają się na wyznaczonych wizytach i zaplanowanych zabiegach medycznych. Jak pisze lizboński dziennik "Diario de Noticias", w tej sprawie przygotowywany jest już wniosek do ministerstwa zdrowia.

Około 20 proc. wszystkich zabiegów chirurgicznych w naszym kraju jest odwoływanych z powodu absencji pacjenta. Do kolejnych strat przyczyniają się osoby, które ignorują umówione wizyty lekarskie. Jeden na sześciu pacjentów nie stawia się na nich i nie uprzedza, że nie może dotrzeć na konsultację medyczną - mówi Ana Castro z Krajowej Izby Lekarskiej.

Na początku września przedstawiciele Krajowej Izby Lekarskiej w Lizbonie złożyli w kancelarii premiera Pedro Passosa Coelho wniosek o podwyższenie VAT na produkty fast food. Ich zdaniem, dodatkowe wpływy do państwowej kasy z tego tytułu mogłyby "pomóc w ratowaniu zadłużonej służby zdrowia".

Według danych ministra zdrowia Portugalii Paulo Macedo, prawie 35 proc. publicznych szpitali w kraju jest niewypłacalnych.