Księżna Kate i jej nowo narodzona córeczka opuściły już londyński szpital St. Mary's. Wcześniej w placówce zjawił się książę Cambridge William z synkiem George'em.

William, który był obecny przy porodzie, kilka godzin później opuścił szpital i wrócił do niego ze swym blisko dwuletnim synkiem na rękach. Jestem bardzo szczęśliwy - powiedział książę licznie zgromadzonej pod szpitalem prasie. 

Zgodnie z wcześniejszymi, nieoficjalnymi zapowiedziami księżna Kate w towarzystwie męża i z nowo narodzoną córeczką opuściła szpital jeszcze w sobotę. Przywitały ją oklaski i wiwaty koczujących na ulicy londyńczyków. Para książęca przystanęła na chwilę, by pomachać fanom i prasie, po czym wsiadła do samochodu i odjechała sprzed szpitala. 

Księżna udała się do pałacu Kensington na kilka dni, a potem pojedzie wraz z rodziną do wiejskiej posiadłości Anmer Hall.

O narodzinach pierwsza dowiedziała się królowa

Córka księcia i księżnej Cambridge urodziła się w sobotę o godz. 9.34 czasu polskiego, ważąc 3,7 kg, w tym samym szpitalu, co jej starszy brat.  

Zgodnie z tradycją jako pierwsza o narodzinach została powiadomiona królowa Elżbieta. Podczas oficjalnego spotkania na północy Anglii, w którym uczestniczyła w sobotę, miała na sobie różowy płaszcz. Media brytyjskie spekulują, że kolor mógł zostać wybrany celowo przez monarchinię, która rzekomo chciała w ten sposób uczcić narodziny prawnuczki.

Dziadek dziewczynki, książę Walii Karol, i jego małżonka księżna Camilla zapewnili, że są "absolutnie zachwyceni" narodzinami wnuczki.

Czwarta w kolejce do tronu

Najmłodsza członkini rodziny królewskiej jest czwarta w kolejce do brytyjskiego tronu, po dziadku Karolu, ojcu Williamie i bracie George'u. Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w marcu do przepisów o sukcesji, w kolejce do tronu nie prześcigną jej już inni krewni płci męskiej. Ponadto, jeśli zechce, będzie mogła poślubić katolika bez utraty miejsca w kolejce dziedziczenia, na co wcześniejsze reguły nie zezwalały.

Na razie nie wiadomo, jak dziewczynka będzie miała na imię. Imię jej brata ogłoszono dwa dni po jego narodzinach; imię księcia Williama - tydzień po, a księcia Karola - miesiąc. U bukmacherów najwyżej obstawiane są imiona: Charlotte, Alice, Victoria i Elizabeth, a w dalszej kolejności - Diana, Eleanor i Alexandra.

Najlepsze życzenia i gratulacje złożyli na Twitterze najważniejsi politycy w Wielkiej Brytanii: premier David Cameron, wiceszef rządu Nick Clegg i przywódca opozycji Ed Miliband. 

(mal)