Media na całym świecie obiegło szokujące nagranie z ceremonii chrztu, zarejestrowane w kościele katolickim. Widać na nim płaczące dziecko, które ma zostać ochrzczone i mówiącego w języku francuskim księdza, który najpierw próbuje je uspokoić, a w końcu zniecierpliwiony uderza je w policzek.

Nagranie trwa zaledwie 40 sekund. Nie wiadomo, gdzie i kiedy scena została sfilmowana. Wideo pojawiło się w internecie dwa dni temu.

Widać na nim księdza i rodziców z maluchem na rękach, zgromadzonych wokół chrzcielnicy.

Na filmie słychać płacz dziecka i księdza zwracającego się do niego po francusku. Ponieważ maluch nie przestaje przeraźliwie płakać, ksiądz chwyta rękoma jego twarzyczkę i mówi do niego podniesionym głosem: Przestań płakać, uspokój się.

Na dziecko słowa te w żaden sposób nie działają uspokajająco.

W końcu duchowny traci cierpliwości i uderza dłonią policzek dziecka.

W tle słychać głosy zszokowanych świadków tej sceny.

W końcu mężczyzna - przypuszczalnie ojciec dziecka - próbuje odseparować dziecko od księdza. Ten nie odpuszcza.

Znowu w tle słychać czyjś głos, najwyraźniej osoby zwracającej się do duchownego: Nie bij dziecka!

Ksiądz jak nakręcony nie przestaje powtarzać: Musisz się uspokoić, musisz się uspokoić.

Wtedy kobieta, trzymająca dziecka na rękach, próbuje się cofnąć o krok, dwa. Ksiądz nadal trzyma główkę dziecka w dłoniach. Sytuacja się zaognia, ojciec próbuje wyszarpać dziecko i... tu nagranie się urywa.

Po tym jak film został umieszczony w sieci, pojawiły się pod nim setki komentarzy. W przeważające większości oburzonych internautów, którzy w ostrych słowach krytykują postępowanie duchownego. Niektórzy nie wahają się mu odgrażać. 

Ale są też tacy, którzy bronią księdza, tłumacząc jego zachowanie starszym wiekiem, a co za tym idzie staroświeckim podejściem do dzieci. 

(j.)