Francja wzywa wszystkie kraje Unii Europejskiej do podjęcia wspólnej inicjatywy w celu uratowania Sakineh Mohamadi Asztiani. 43-letnia Iranka została skazana na ukamienowanie za zdradę małżeńską. Protesty nie wystarczą. Unia musi zagrozić reżimowi w Teheranie sankcjami, które, w razie potrzeby, będą rzeczywiście wprowadzone - napisał minister spraw zagranicznych Francji Bernard Kouchner do szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Wspólny list wszystkich państw członkowskich UE do władz Iranu jest konieczny. Jestem o tym przekonany, jeśli chcemy ocalić tę kobietę. Trzeba przeanalizować kroki mające na celu skłonienie Iranu do odstąpienia od polityki naruszania praw człowieka. Władze Iranu przekroczyły wszelkie dopuszczalne granice. Unia Europejska musi zaangażować się w nowe inicjatywy, żeby przypomnieć irańskim władzom, że podobnie jak w przypadku kwestii nuklearnej, ich izolacja i zamknięcie na świat ma cenę (...) i aby zachowywały się bardziej odpowiedzialnie, jeśli chodzi o podjęte zobowiązania międzynarodowe w dziedzinie praw człowieka - napisał Kouchner.

Dodał, że chce, by stało się to tematem spotkania szefów dyplomacji Unii za dwa tygodnie w Brukseli. Minister spraw zagranicznych Francji przyznał w liście, że niestety przypadek pani Asztiani nie jest odosobniony. Od ponad roku tysiące ludzi (...) zapłaciło wysoką cenę za swe podstawowe prawo do manifestacji, komunikowania się i wyrażania własnych poglądów . Skomentował tym samym represje po wyborach prezydenckich, w których - według oficjalnych danych - zapewnił sobie reelekcję Mahmud Ahmadineżad.

43-letnia Asztiani, matka dwójki dzieci, została skazana w 2006 roku przez sąd irański na ukamienowanie. Władze w Teheranie twierdzą, że kobiecie udowodniono zdradę małżeńską. Pod naciskiem międzynarodowej opinii publicznej władze Iranu poinformowały w lipcu, że odstąpią od stracenia Asztiani. Teraz jednak utrzymują, że kobieta została skazana za udział w zamordowaniu swego męża, a więc wciąż grozi jej kara śmierci. Kouchner twierdzi, że zeznania Sakineh Mohamadi Asztiani, zostały wymuszone torturami dla usprawiedliwienia okrutnej kary.