Korea Płn. jest w ostatnim stadium przygotowań do kolejnego testu nuklearnego, który może nastąpić w ciągu najbliższych dni – poinformowała amerykańska telewizja Fox News. Powołała się na źródła w administracji USA.

Korea Płn. jest w ostatnim stadium przygotowań do kolejnego testu nuklearnego, który może nastąpić w ciągu najbliższych dni – poinformowała amerykańska telewizja Fox News. Powołała  się na źródła w administracji USA.
Pierwszy test nuklearny Korea Płn. przeprowadziła w 2006 roku, a w roku 2016 odbyły się dwa takie testy /KCNA /PAP/EPA

Test może nastąpić pod koniec tego miesiąca.

Pracownicy Departamentu Obrony USA weszli w posiadanie materiałów wskazujących, iż Korea Północna zakończyła budowę tuneli wokół poligonu testów nuklearnych Punggye-ri. Aby przeprowadzić test, musi zostać jeszcze przetransportowany potrzebny sprzęt.

W związku z przygotowaniami Korei Północnej do kolejnego testu nuklearnego Stany Zjednoczone skierowały do tego regionu samolot przystosowany do wykrywania eksplozji nuklearnych. Maszyna WC-135 Constant Phoenix przyleciała do Japonii i będzie używana do patrolowania obszarów wokół Półwyspu Koreańskiego.

Według zdjęć satelitarnych, Rosja skierowała tam swój samolot Antonow An-30R z bazy w Petersburgu. Samolot ten używany jest między innymi do wykrywania eksplozji nuklearnych poprzez zbieranie próbek powietrza.

Pierwszy test nuklearny Korea Płn. przeprowadziła w 2006 roku, a w roku 2016 odbyły się dwa takie testy.

Korea Północna wystrzeliła 6 marca cztery pociski balistyczne, które po przebyciu około 1000 km spadły do morza w wyłącznej strefie ekonomicznej Japonii ok. 300 km od wybrzeży prefektury Akita.

(mpw)