Od spotkania z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem zacznie jutro swoją jednodniową wizytę w Kijowie prezydent Bronisław Komorowski. Przyjeżdża on do Kijowa na rozpoczynające się we wtorek uroczystości 25-lecia katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu.

Rozmowy prezydenta Komorowskiego z prezydentem Janukowyczem zaplanowano na godz. 14 (godz. 13 czasu polskiego), następnie szefowie państw udadzą się na otwarcie szczytu poświęconego bezpiecznemu wykorzystaniu energetyki atomowej. W godzinach popołudniowych prezydent Komorowski weźmie udział w uroczystym lunchu, a wieczorem będzie na koncercie, poświęconym pamięci ofiar katastrofy czarnobylskiej - powiedział radca Jacek Antos.

W ramach uroczystości 25-lecia czarnobylskiej katastrofy w Kijowie odbędzie się także konferencja darczyńców, wpłacających środki na zabezpieczenie uszkodzonego przez wybuch w 1986 roku czwartego reaktora elektrowni. Teraz trwają przygotowania do budowy nowego sarkofagu nad tym reaktorem.

Eksplozja w Czarnobylu, do której doszło 26 kwietnia 1986 roku doprowadziła do skażenia ok. 100 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni. Dokładne dane o ofiarach śmiertelnych katastrofy nie są znane, jednak według ocen Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba zmarłych na raka wywołanego przez skażenie po wybuchu w elektrowni może sięgać 9 tysięcy.