Komisja Europejska może rozpocząć dzisiaj postępowanie przeciwko Polsce w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym, która skraca kadencję sędziów, w tym zapisaną w konstytucji kadencję I prezes Małgorzaty Gersdorf. Jak donosi dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska - Borginon, sprawa ta będzie podobna do tej w kwestii Puszczy Białowieskiej, ale będzie się toczyć jeszcze szybciej.

W sprawie Puszczy samo postępowanie przedprocesowe trwało rok. W przypadku Sądu Najwyższego procedura ta ma być skrócona do zaledwie kilku tygodni. 

Bruksela musi zapewnić Polsce prawo do odpowiedzi na zarzuty. W przypadku Puszczy Komisja Europejska wnioskowała, by Trybunał wydał natychmiastowy nakaz wstrzymania wycinki, tak i w tym wypadku KE będzie prawdopodobnie wnioskować do Trybunału, by nakazał Polsce wstrzymanie obsadzania wakatów w SN do czasu wydania ostatecznego wyroku. 

W przypadku Puszczy zajęło to Trybunałowi 7 dni, teraz - jak ustaliła dziennikarka RMF FM - postanowienie może być wydane w ciągu zaledwie 4 dni. 

Oznacza to, że między 15 a 20 lipca Polska może otrzymać nakaz zamrożenia wakatów, a ostateczny wyrok może zapaść już jesienią.

(ph)