Na narodziny dziecka Kate i Williama czekały tysiące ludzi na całym świecie. Okoliczności jego pojawienia się na świecie są równie interesujące, jak płeć czy imię dziecka. I tak Kate urodziła w szpitalu i bez asysty arcybiskupa, co było zwyczajem przy królewskich narodzinach.

1. Domowi sekretarze zazwyczaj byli obecni przy królewskich narodzinach. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 1936 roku, przy narodzinach kuzynki królowej, księżniczki Aleksandry. Zwyczaj został zniesiony w 1948 roku, wraz z narodzinami księcia Karola. Dawniej możliwość powiadomienia sekretarza dotycząca narodzin była najważniejsza i nic nie mogło przeszkodzić mu w dotarciu na miejsce, gdzie rodził się nowy członek rodziny królewskiej.

2. Arcybiskup z Canterbury również nie będzie świadkiem narodzin, jak to miało miejsce dawniej. Jedynym wyjątkiem były narodziny pierwszego syna królowej Wiktorii, księcia Alberta Edwarda w 1841, kiedy oprócz arcybiskupa obecni byli Lord Wharncliffe, przewodniczący rządu i Lord Stanley, minister kolonii Wielkiej Brytanii, który przybył za późno i przegapił narodzin.

3. Przy narodzinach zwoływało się 42 wybitne osoby publiczne, by zweryfikować narodziny. Zwyczaj ten powstał w 1688 roku, kiedy rodziła się król James II, syna Jamesa Francisa Edwarda - tłumaczy profesor Mary Fissel, która opisała "pierwsze medialnie rozgłoszone królewskie narodziny". Ludzie wątpili, by żona króla, Maria z Moderny była w ciąży i rozpuszczali plotki, że dziecko zostało przemycone do sali porodowej w gorącym garnku lub było podłożone przez sekretne drzwi w wezgłowiu łóżka.

Skandal ten odcisnął trwałe piętno na prawdziwości narodzin męskiego potomka i nigdy nie został on królem - mówi Fissell.

Urzędnicy mieli obowiązek być świadkiem królewskich narodzin

4. Narodziny księżniczki Margaret w 1930 roku spowodowały nieco trudności dla ówczesnego sekretarza, JR Clynesa. Został zatrzymany w Szkocji, kiedy oczekiwał, by być świadkiem narodzin księżniczki na zamku Glamis, które nastąpiły z dwutygodniowym opóźnieniem. Kiedy dziecko było już w drodze, Clynes szykował się już do snu, ale na wieść o nagłym rozwiązaniu, musiał biec "na alarm" przez zamek na miejsce narodzin.

5. Nazwisko nie jest koniecznie wymagane, ponieważ nowo narodzone dziecko będzie nosiło tytuł Jego Królewska Wysokość Książę lub Księżniczka. Jednakże, jeśli Kate i William chcą nadać nazwisko swojemu dziecku, mają trzy możliwości: Mountbatten-Windsor, Wales lub Cambridge. W 1917 roku Jerzy V przyjął nazwisko Windsor - jego zamek nazywał się tak samo - zmieniając je z nazwiska Saxe-Coburg i Gotha jako rezultat antyniemieckich uczuć podczas I wojny światowej. Królowa i książę Filip połączyli swoje nazwiska, stąd Mountbatten-Windsor. Ich bezpośredni potomkowie mogą używać tego nazwiska, ale nie jest to zobowiązujące. Jako przywódca wojska, William używa nazwiska swojego domu - Wales, które wziął po ojcu. Nazwisko Cambridge, tytuł nadany parze na ślubie, może być również używane.

6. Informacja będzie podana na tablicy. To zwyczaj przekazywania wiadomości o narodzinach i zgonach na tablicy przymocowanej do bramy Pałacu Buckingham. Królowa, najstarsza w rodzinie królewskiej, i rodzina Middleton - jeśli nie są w szpitalu - zostaną poinformowani o narodzinach jako pierwsi. Wtedy królewski pomocnik szybko i pod eskortą przejdzie ze szpitala do pałacu z komunikatem. Oświadczenie na papierze kancelaryjnym Pałacu Królewskiego, podpisane przez najważniejszych z zespołu lekarskiego, będzie pierwszą okazją dla narodu, by przekonać się, czy jest to chłopiec, czy dziewczynka. Po opublikowaniu oświadczenia, informacje zostaną również przekazane za pośrednictwem Twittera i Facebooka, oraz zostaną poinformowane media.

William weźmie urlop tacierzyński

7. William podąża za współczesnym zwyczajem brania urlopu tacierzyńskiego. Weźmie on dwa tygodnie płatnego urlopu zaoferowanego przez ministra obrony. Po tym czasie powróci do swoich obowiązków.

8. Królewskie narodziny są zazwyczaj celebrowane przez salwę 41 strzałów Królewskiej Konnej Artylerii. Podstawowa salwa to 21 serii, ale ponieważ odbędzie się ona w Parku Green, królewskim parku, zostanie dodane jeszcze 20 serii. Na Tower usłyszymy 62 serie - podstawowe 21, 20 ponieważ Tower jest częścią Pałacu Królewskiego, i 21. dla miasta Londynu. Flagi brytyjskie zawisną na wszystkich rządowych budynkach, statkach i budynkach obronnych.

9. Narodziny będą miały miejsce w szpitalu. Może być to oczywiste, że dziecko Kate i William narodzi się w szpitalu, jednak William był pierwszym przyszłym królem, który urodził się w tym miejscu. On i jego brat Harry urodzili się w prywatnym skrzydle Lindo w szpitalu Świętej Marii w Paddington, we wschodnim Londynie. Obecny dziedzic tronu, książę Karol, urodził się w Pałacu Buckingham, a jego siostra Anna urodziła się w Clarence House.

10. Szatka chrzcielna będzie repliką tej, która jest używana od 1841 roku. Nie jest jeszcze wiadomo, gdzie potomek będzie chrzczony, ale William, tak samo jak jego ojciec, był chrzczony przez Arcybiskupa Canterbury w Pokoju Muzycznym Pałacu Buckingham.

Szatka była zrobiona na chrzest najstarszej córki Królowej Wiktorii. Uszyta z koronki z Honiton, przeszyta białą satyną, jest używana od tego czasu przez każdego nowo narodzonego członka królewskiej rodziny. Obecna królowa była w nią ubrana, jej dzieci także były w nią ubrane, nawet jej wnuki, z wyjątkiem jednego.

(jad)