​Wciąż nie udało się odnaleźć wszystkich ciał ofiar katastrofy rosyjskiego samolotu, który w niedzielę nad ranem najpierw zniknął z radarów, a potem okazało się, ze spadł do Morza Czarnego. Tu-154 należał do resortu obrony Rosji. Na pokładzie były 92 osoby, w tym muzycy ze słynnego Chóru Aleksandrowa. Wszyscy zginęli. Samolot miał lecieć do syryjskiej prowincji Latakia, gdzie artyści mieli dać noworoczny koncert. Jak na razie jako przyczynę katastrofy wskazuje się awarię techniczną lub błąd pilota. Prezydent Rosji zapowiedział, że poniedziałek będzie dniem żałoby narodowej w jego kraju.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

21:54

Akcja poszukiwawcza ciał ofiar będzie trwała całą noc. Jak dotąd udało się odnaleźć 11 ciał.

21:04

Śledczy podkreślił, że podczas podróży zachowano najwyższe środki ostrożności: przed wylotem z Moskwy pasażerów i ich bagaż dokładnie sprawdzono, przed międzylądowaniem w ostatniej chwili zmieniono lotnisko, a gdy maszyna była tam tankowana, miała zapewnioną ochronę.

20:47

Wbrew zapewnieniom ministra transportu Rosji, badający przyczynę katastrofy tupolewa pomijają zamach terrorystyczny jako jedną z możliwych przyczyn tragedii - przyznał to przedstawiciel rosyjskich spec-służb w wypowiedzi dla agencji Ria-Nowosti.

19:24

27 jednostek pływających nadal przeczesuje wody Morza Czarnego szukając ciał ofiar i szczątków tupolewa.

W poszukiwaniach bierze udział także grupa nurków sił specjalnych.


18:26

Minister transportu Rosji: Badane są wszystkie możliwe przyczyny katastrofy, włącznie z atakiem terrorystycznym.

17:37

Prezydent Andrzej Duda wystosował kondolencje do prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina.

Szanowny Panie Prezydencie, proszę przyjąć moje kondolencje z powodu dzisiejszej katastrofy samolotu Tu-154. Na pokładzie, poza załogą, znajdowali się niemal wszyscy artyści Chóru Aleksandrowa. Ich tragiczna śmierć to niepowetowana strata dla kultury rosyjskiej - napisał prezydent Duda w niedzielę na swojej stronie internetowej.

W imieniu własnym oraz Narodu Polskiego chciałbym przekazać wyrazy współczucia Narodowi Rosyjskiemu, a przede wszystkim Rodzinom ofiar tragedii"- napisał prezydent.

17:13

Władimir Putin jest dziś bardzo enigmatyczny: ogłosił żałobę i złożył kondolencje rodzinom ofiar. Jak informuje nasz korespondent RMF FM, to było kilkanaście słów i zdaniem obserwatorów to oznacza, że Kreml nie wie, co dokładnie było przyczyną katastrofy.

16:52

Władze rosyjskie oficjalnie odrzucają wersję o zamachu. Jeden z legendarnych pilotów Magomed Tołbojew, nie ma wątpliwości. że samolot musiał rozpaść się w powietrzu. Nie wierzy, że powodem katastrofy mógł być błąd pilota.

Inny znany pilot - Andriej Krasnopierow - przekonuje, że samoloty niezwykle rzadko ulegają awarii podczas startu, tym bardziej, że Tu-154 ma trzy silniki.

16:25

Michał Setlak - ekspert ds. lotnictwa: Nie ma żadnych podstaw do dopuszczenia do badania ekspertów międzynarodowych, a to może podważyć wszelkie komunikaty rosyjskich władz.

16:11

Pod ambasadą Rosji w Kijowie ludzie składają kwiaty i zapalają znicze.

16:05

Kondolencje na ręce rosyjskich władz przekazali m.in. niemiecka kanclerz Angela Merkel, premier Turcji Binali Yildirim i ambasador USA w Rosji John Tefft.

Syryjski prezydent Baszar el-Asad przekazał Putinowi, że jest "skrajnie zasmucony" z powodu katastrofy, ale wydarzenie to nie udaremni wspólnej operacji przeciwko "islamistycznym bojownikom".

15:52

Ria-Nowosti: Przyczyną katastrofy najpewniej błąd pilota lub usterka

Wersję aktu terroru jako przyczyny katastrofy wykluczył w wypowiedziach dla rosyjskich mediów szef komisji obrony w Radzie Federacji (izbie wyższej parlamentu) Wiktor Ozierow.

15:40

Cytowany przez niezależną "Nową Gazietę" major lotnictwa wojskowego Andriej Krasnopierow porównał niedzielną katastrofę do tej z 31 października 2015 roku, kiedy to w wyniku wybuchu podłożonej na pokładzie bomby na półwyspie Synaj rozbił się Airbus A321 rosyjskich linii czarterowych Metrojet, który leciał z Szarm el-Szejk w Egipcie do Petersburga.

(...)Taka sama historia: samolot ginie z ekranów radarów, później okazuje się, że odpadł mu ogon, a po długim czasie informuje się nas o zamachu terrorystycznym - powiedział Krasnopierow.

Wciśnięcie przycisku alarmowego to dla pilota ułamek sekundy. W wypadku dowolnej usterki, jakiegokolwiek zdarzenia pierwszym obowiązkiem pilota jest poinformowanie służb na ziemi przez wciśnięcie przycisku. A tutaj cisza, brak łączności - podkreślił.

Ekspert zwrócił uwagę, że szczątki samolotu rozrzucone są w promieniu 15 km. Oznacza to, że rozpadł się w powietrzu. Samolot był solidny. Wpadając do wody mógł stracić skrzydło, ale nie mógł rozpaść się na części - zaznaczył.

Zdaniem Krasnopierowa "problem polega na tym, co pojawiło się na pokładzie po uzupełnieniu paliwa (w Soczi)".

15:27

Błąd pilota, niespodziewane wydarzenia na pokładzie, jak na przykład pożar, albo udział osób trzecich, czyli zamach - takie możliwe przyczyny katastrofy rosyjskiego samolotu rozważają specjaliści od lotnictwa.

Wszyscy eksperci, z którymi rozmawiał Tomasz Skory, podkreślają, że kluczem do ustalenia przyczyn tragedii będzie wydobycie rejestratorów lotu i samego wraku.

15:03

Rosyjski portal Fontanka.ru, powołując się na swoje źródło, poinformował, że Federalna Służba Bezpieczeństwa bada wersję o ataku terrorystycznym.

Pracownicy FSB przesłuchują wszystkich, którzy mieli dostęp do samolotu na podmoskiewskim lotnisku wojskowym Czkałowski oraz na lotnisku w Soczi - podano.

14:51


14:44

Chór Aleksandrowa to wizytówka Rosji - podkreślił znany rosyjski pianista Denis Macujew, który niedzielną katastrofę nazwał "straszną niesprawiedliwością".

Wnuk założyciela chóru Aleksandra Aleksandrowa, Jewgienij, powiedział, że "zginęli najlepsi członkowie zespołu". Wszyscy najlepsi soliści, cały chór - mówił. Teraz wszystko się zawali, najlepsi odeszli - dodał.

Członek zespołu Siergiej Chłopnikow zaznaczył, że w katastrofie mogli zginąć chórzyści, członkowie zespołu baletowego i soliści, ale na pokładzie nie było muzyków orkiestry. Jak dodał, sam miał lecieć do Syrii, ale wziął wolne ze względu na chorobę dziecka.

14:26

Ponad 100 nurków nadal próbuje dotrzeć do czarnych skrzynek rozbitej maszyny.

14:21

Rosjanie powiedzą nam w tej sprawie to, co będą chcieli - powiedział naszemu dziennikarzowi Tomaszowi Skoremu ekspert ds. lotnictwa Michał Setlak.

Zdaniem pilota, o przyczynach wypadku będzie można mówić dopiero po wydobyciu wraku i czarnych skrzynek.

14:05

Samolot rosyjskiego MON był dwa lata temu remontowany w tych samych zakładach,  w których naprawiano TU-154, który w kwietniu 2010 roku rozbił się w Smoleńsku.

Rosyjski samolot był wyprodukowany 33 lata temu. Był to trzeci remont maszyny.

Rosjanie ujawnili, że niezbędna dla rozpoznania ofiar będzie ekspertyza genetyczna.

13:40

Prezydent Syrii Baszar al-Asad wysłał telegram z kondolencjami do Władimira Putina w związku z tragedią.

"Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o katastrofie rosyjskiego samolotu Tu-154, na pokładzie którego byli nasi drodzy przyjaciele" - pisze rządowa agencja SANA.

12:48

Ludzie składają kwiaty pod siedzibą Chóru Aleksandrowa w Moskwie. 

12:46

Zostanie przeprowadzone gruntowne śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy. Zrobimy wszystko, by wesprzeć rodziny ofiar - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin. 

12:45

Agencja TASS podaje, że znaleziono już 10 ciał ofiar katastrofy. 

12:16

Prezydent Władimir Putin powiedział, że w poniedziałek 26 grudnia w Rosji zostanie ogłoszona żałoba narodowa

11:52

Pojawiają się pierwsze zdjęcia z akcji ratowników.

11:25

RIA Nowosti podaje, że ratownicy znaleźli już siedem ciał. 

11:08

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew ogłosił, że rząd zapewni rodzinom ofiar katastrofy "niezbędną pomoc". 

Już teraz poinformowano, że rodzina każdego wojskowego, który zginął w katastrofie Tu-154 koło Soczi otrzyma odszkodowanie w wysokości 5,8 milionów rubli (ponad 400 tysięcy zł). Zasada ta jest wpisana w umowę, którą MON zawarło z firmą ubezpieczeniową SOGAZ. 

10:55

Rosyjski MON informuje, że nikt nie przeżył katastrofy Tu-154 nieopodal Soczi. 

10:47

Na czele państwowej komisji śledczej ds. wyjaśniania przyczyn katastrofy stanie nie Dmitrij Miedwiediew, a minister transportu Maksym Sokołow. 

10:26

Zamach terrorystyczny wciąż nie jest wykluczony - informuje portal lenta.ru, powołując się na źródło w rosyjskich organach ścigania. Służby specjalne sprawdzają ludzi, którzy mogli mieć dostęp do maszyny przed jej odlotem z Adler. 

10:23

Rzecznik ministerstwa obrony Igor Konaszenkow powiedział, że samolot zniknął z radarów już dwie minuty po wystartowaniu z lotniska w Adler. 

10:13

TASS podaje, że znaleziono już ciała czterech osób, które były na pokładzie Tu-154. 

10:10

Samolotem leciała niemal połowa Chóru Aleksandrowa. Na pokładzie był też dyrektor zespołu Walerij Chaliłow

09:50

Prezydent Rosji Władimir Putin złożył wyrazy współczucia rodzinom osób, które znajdowały się na pokładzie Tu-154. Polecił także premierowi Miedwiediewowi, aby utworzył i prowadził państwową komisję ds. zbadania przyczyn katastrofy

09:46

MON wysłało nurków na miejsce katastrofy. 

09:44

Samolot był prowadzony przez doświadczonego pilota. Sama maszyna miała wylatane 6689 godzin. Ostatni raz była remontowana w grudniu 2014 roku. 

09:15

Na pokładzie samolotu znajdowała się znana w Rosji aktywistka Jelizawieta Glinka, która od kilkunastu lat zajmuje się działalnością charytatywną. Jej fundacja pomaga bezdomnym i osobom z chorobami nowotworowymi. Doktor Lisa - bo tak jest nazywana - pomaga także chorym i rannym dzieciom ewakuować się ze stref objętych konfliktem. Do Syrii leciała z lekarstwami dla dzieci. 

09:00

Rosyjski MON podał nazwiska wszystkich osób, będących na pokładzie maszyny. Samolotem leciało ośmiu członków załogi, ośmiu żołnierzy, dziewięciu dziennikarzy, 64 członków Chóru Aleksandrowa, dwóch urzędników i aktywistka zajmująca się działalnością charytatywną

08:34

Russia Today informuje o kolejnych znalezionych ciałach. Służby ratunkowe odnalazły także dokumenty należące do dziennikarzy telewizji Pierwyj Kanał. 

08:21

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow potwierdził, że na pokładzie znajdował się Chór Aleksandrowa. 

08:12

Na pokładzie Tu-154 miało być 68 muzyków z Chóru Aleksandrowa. 

Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Armii Rosyjskiej im. Aleksandra Aleksandrowa to jeden z największych w Rosji zespołów muzycznych i słynny na całym świecie chór męski Armii Rosyjskiej. Powstał w 1928 roku. Patronem chóru jest jego założyciel i pierwszy dyrektor - Aleksander Wasiljewicz Aleksandrow, kompozytor muzyki do hymnu ZSRR, od 2000 roku hymnu Federacji Rosyjskiej.

08:07

Agencja RIA Nowosti donosi, że 6 kilometrów od brzegu znaleziono pierwsze zwłoki

07:54

Według najnowszych informacji na pokładzie były 92 osoby - ośmiu członków załogi i 84 pasażerów.

07:52

Główne części samolotu leżą w morzu na głębokości 50-70 metrów. Samolot nie wyleciał z Soczi, ale z Moskwy. W Adlerze lądował, by zatankować paliwo. 

07:50

Szef Rady Bezpieczeństwa Wiktor Ozerow wykluczył, że za katastrofą samolotu stoi atak terrorystyczny. Według niego istnieją dwie wersje: awaria techniczna lub błąd pilota. 

07:43

Rosyjskie służby wszczęły śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przy przygotowaniu lotu - informuje TASS. Komitet zajmujący się sprawą już zbiera dokumenty dotyczące lotu Tu-154 do Latakii. 

07:39

Korespondent Dmitrij Runkow, kamerzysta Vadim Denisow i dźwiękowiec Aleksandr Sojdow byli na pokładzie samolotu - poinformowała rzeczniczka rosyjskiej telewizji Pierwyj Kanał Larisa Krymowa.  

07:30

Według rosyjskich mediów szczątki samolotu są rozrzucone na odcinku od 1,5 km do 8 km od linii brzegu. Ratownicy mówią, że znaleźli także przedmioty należące do pasażerów. 

07:27

Fragmenty tupolewa znaleziono półtora kilometra od brzegu morza.

07:16

Interfax: Szanse na znalezienie ocalałych są znikome. 

07:00

Źródło w rosyjskim MON powiedziało, że przyczyną katastrofy była najprawdopodobniej awaria techniczna lub błąd pilota. 

06:49

Według Interfax samolot spadł do Morza Czarnego. 

06:20

Według nieoficjalnych informacji wśród pasażerów byli muzycy z Chóru Aleksandrowa i 9 dziennikarzy. Chór miał zagrać noworoczny koncert na lotnisku w Latakii. 

06:05

Na pokładzie samolotu było 83 pasażerów i ośmiu członków załogi. Trwają próby zlokalizowania zaginionej maszyny. 

05:41

Samolot miał lecieć do syryjskiej prowincji Latakia. 

05:30

Na pokładzie maszyny było od 70 do 100 osób. 

05:25

Agencja RIA Nowosti poinformowała o zniknięciu z radarów samolotu Tu-154M należącego do resortu obrony. Maszyna startowała z lotniska w Adlerze.