Jedna osoba zginęła w katastrofie kolejowej w Czechach w pobliżu miejscowości Czeski Brod. Pociąg osobowy uderzył w skład towarowy. Służby ratunkowe informowały o co najmniej 23 rannych.

Do katastrofy doszło we wtorek przed godziną 21:00 na szlaku kolejowym w kierunku Pragi.

Jadący ze stolicy pociąg pasażerski uderzył w stojący skład pocztowy, który oczekiwał na zgodę na wjazd na stację w Czeskim Brodzie, i wykoleił się.

Po północy ratownicy dotarli do ciała maszynisty pociągu osobowego. Stan kilku rannych osób jest ciężki. Dwaj pasażerowie śmigłowcami zostali przetransportowani  do szpitali w Pradze.

W sumie rannych zostało około 30 osób. W pociągu osobowym jechało około 200 pasażerów.

Przyczyną błąd człowieka

Najprawdopodobniej do katastrofy doprowadził błąd człowieka - powiedział w środę czeski minister transportu Karel Havliczek. Jego zdaniem, bezpośrednią przyczyną było zlekceważenie przez maszynistę pociągu osobowego opuszczonego semafora i czerwonego znaku "stop". System bezpieczeństwa miał zatrzymać skład, ale później maszynista kontynuował jazdę. Nie wiadomo, dlaczego do tego doszło.


Maszynista był wypoczęty. Niedawno wrócił z urlopu

34-letni maszynista pociągu osobowego był doświadczonym kolejarzem. Był wypoczęty, niedawno wrócił z urlopu. Do wypadku doszło na linii kolejowej łączącej Pragę z Kolinem. Należy ona do najbezpieczniejszych w kraju. Jest wyposażona w automatyczne systemy alarmowe.

Na tej trasie maszynista musi co 10, 20 sekund naciskać specjalny przycisk sygnalizujący, że podróż przebiega bez zakłóceń. Gdy skład mija czerwone światło, rozlega się sygnał dźwiękowy, pociąg staje, ale maszynista może ponownie wprawić go w ruch.

Piętrowy pociąg osobowy, jadący z Pragi do Rzeczan nad Łabą, najechał na ekspresowy skład pocztowy, który w godzinach późnowieczornych i nocnych kursuje między Pragą a Ostrawą. Pociąg pocztowy czekał na zgodę na wjazd na stację w Czeskim Brodzie.

To druga już w ostatnich dniach katastrofa kolejowa w Czechach. Przed tygodniem w miejscowości Pernink w zachodniej części kraju zderzyły się dwa pociągi osobowe. Zginęły wówczas dwie osoby, a 24 odniosły obrażeni

Opracowanie: