Sąd w Nimes na południu Francji skazał na kary więzienia w zawieszeniu i grzywnę matkę i wuja 3-letniego dziecka, którzy posłali je do przedszkola w podkoszulku z napisem "jestem bombą" i "dżihad, urodzony 11 września" - podały źródła w sądzie.

Matka dziecka dostała miesiąc więzienia w zawieszeniu i 2 tys. euro grzywny, a jej brat - dwa miesiące w zawieszeniu i 4 tys. euro grzywny.

Ponadto sąd apelacyjny w Nimes przyznał 1000 euro odszkodowania na rzecz władz w Sorgues, 18-tysięcznej miejscowości na południu Francji, gdzie dziecko chodzi do przedszkola.

Podkoszulek z kontrowersyjnymi napisami został podarowany dziecku przez wujka, który usprawiedliwiał się w sądzie, że był to po prostu głupi żart. Nie widziałem w tym nic złego. A co do określenia "dżihad, urodzony 11 września", to chłopiec naprawdę tak ma na imię i naprawdę wtedy ma urodziny - tłumaczył.

W kwietniu 35-letnia Bouchra Bagour i 29-letni Zeyad Bagour zostali uniewinnieni przez sąd pierwszej instancji, lecz od wyroku odwołała się prokuratura, żądając jednak wyłącznie grzywny dla oskarżonych. AFP zwraca uwagę, że sąd apelacyjny zaostrzył karę.

Obrońcy określili wyrok jako "zadziwiający" i zapowiedzieli odwołanie.

(jad)