"Polska nie rezygnuje z możliwości rozmowy z amerykańskim prezydentem i chce rozwijać dwustronną współpracę z Waszyngtonem" - odpowiada biuro prasowe Kancelarii Prezydenta na pytania korespondenta RMF FM w Waszyngtonie Pawła Żuchowskiego o stan relacji z USA. Wcześniej zaprzeczono, że Polska zabiegała o spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Joe Bidenem na marginesie sesji ONZ.

Według źródeł naszego dziennikarza, Polska jak i zapewne wiele innych państw starała się - co nic nadzwyczajnego - umówić spotkanie na marginesie sesji ONZ. Prezydencki minister Jakub Kumoch oświadczył dwa tygodnie temu, że nie starano się, by prezydenci spotkali się w Nowym Jorku.

Wówczas nasz dziennikarz dopytywał o stan relacji z USA.

"USA nadal są naszym najważniejszym sojusznikiem" - napisano do niego.

"Bliskie i dobre relacje z USA stanowią jeden z podstawowych celów polskiej polityki zagranicznej. Budowanie atmosfery skandalu wokół tej sprawy jest niepotrzebne i szkodliwe. Polityka Polski wobec USA jest taka sama, jak 5, 10, 15, 20, 25 i 30 lat temu. Nasze Strategiczne Partnerstwo jest wielowymiarowe" - czytamy dalej.

Wczoraj przy okazji pobytu na sesji ONZ prezydent Duda pytany o relacje z administracją Bidena potwierdził, że nie jest to tak bliska współpraca jak z administracją byłego prezydenta Donalda Trumpa.

Przy okazji pobytu w Nowym Jorku, Joe Biden spotkał się z sekretarzem generalnym ONZ, odbył spotkanie bilateralne z premierem Australii, a wczoraj do Białego Domu zaprosił również premiera Wielkiej Brytanii, gdzie rozmawiano o współpracy amerykańsko - brytyjskiej.

"Sojusz polsko-amerykański oparty jest na wspólnych wartościach oraz tożsamej ocenie zagrożeń środowiska międzynarodowego. Stany Zjednoczone należą bezsprzecznie do grona najbliższych partnerów Polski" - napisano również w odpowiedzi na pytania naszego dziennikarza. 


Opracowanie: