Wiceprezydent USA Joe Biden prowadzi rozmowy w sprawie ewentualnego ubiegania się o mandat Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w 2016 roku - pisze "New York Times". Biały Dom nie skomentował dotychczas tych doniesień.

Joe Biden ogłosił, że decyzję w tej sprawie podejmie pod koniec lata. O prezydencką nominację Partii Demokratycznej ubiegał się już w 1988 i 2008 roku.

Według publicystki "NYT" Maureen Dowd Biden "rozmawia z przyjaciółmi, rodziną i sponsorami o dołączeniu do wyścigu". "72-letni wiceprezydent od pewnego czasu organizuje spotkania w swym domu w Waszyngtonie, podczas których rozważa pomysł rywalizowania z Hillary (Clinton, również Demokratką - PAP) w Iowa i New Hampshire", czyli w kluczowych dla wyniku wyborów tzw. swingujących stanach.

Dowd powołuje się na rozmowę, w której syn wiceprezydenta Beau Biden, wówczas umierający już na chorobę nowotworową, próbował wymóc na ojcu obietnicę, że wystartuje w wyborach. Według niej Biden był zachęcany do startu także przez swego młodszego syna Huntera.

(mn)