Córka byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, Jewhenija, zwróciła się na łamach dziennika "Bild" do władz Niemiec z apelem o pomoc dla przytrzymywanej w więzieniu matki; opowiedziała się za podpisaniem umowy stowarzyszeniowej z UE.

Myślę, że Niemcy są dla mojej matki ostatnią szansą. Kanclerz Angela Merkel nie może poddać się. Jeśli moja matka nie zostanie wkrótce wypuszczona z więzienia, to umrze - powiedziała Jewhenija Tymoszenko w rozmowie z "Bildem".

Córka byłem premier opowiedziała się za podpisaniem przez UE umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą i wezwała Niemcy do wywarcia presji na ukraińskie władze. Osiągnęliśmy dotychczas bardzo dużo; w najbliższych dniach musi udać się nam doprowadzenie umowy do końca - powiedziała Jewhenija Tymoszenko, dodając, że Niemcy odgrywają decydującą rolę.

W czwartek rząd Ukrainy wstrzymał proces przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Porozumienie miało być zawarte na szczycie Partnerstwa Wschodniego, który zbierze się 28-29 listopada w Wilnie. Władze w Kijowie wyjaśniły, że Ukraina zdecydowała się na taki krok, by powstrzymać pogarszanie się relacji handlowych z Rosją oraz dlatego, że UE nie zaproponowała stronie ukraińskiej rekompensaty za wynikające z tego straty. Jednym z warunków podpisania umowy stawianych przez Brukselę było umożliwienie odbywającej karę więzienia Julii Tymoszenko wyjazdu na leczenie do Niemiec. 

(jad)