Na 9 lat więzienia sąd w Viljandi w południowej Estonii skazał 16-latka, który przed rokiem zastrzelił w klasie nauczycielkę niemieckiego. Sąd uznał, że uczeń działał z premedytacją. Prokurator chciał maksymalnej kary - 10 lat.

9 lat więzienia dla 16-latka, który przed rokiem zastrzelił w klasie nauczycielkę niemieckiego. Zdjęcie ilustracyjne /arch. RMF FM /

Proces ruszył we wrześniu. Według estońskiej prokuratury nastolatek zaplanował zabójstwo i nie istnieją żadne okoliczności łagodzące. Skruchy oskarżonego nie można uznać na szczerą.

Obrona twierdziła, że nauczycielka zachowywała się w sposób obraźliwy dla 16-latka, który zabił ją z powodu "przedłużającego się stresu emocjonalnego". Obrońca zakwestionował też tezę, że uczeń od dawna planował zabójstwo nauczycielki. Przed rokiem 15-latek, uczeń klasy 9., zastrzelił z pistoletu zabranego z sejfu ojca 56-letnią kobietę. Do tragedii doszło podczas zajęć, gdy w sali znajdowała się czwórka innych uczniów.

Dyrektor szkoły, gdzie doszło do tragedii, Aaavo Palo opisał sprawcę jako przeciętnego ucznia, który nigdy wcześniej nie sprawiał kłopotów. Tymczasem dziennik "Postimees" twierdził, że chłopak zamieszczał na portalach internetowych niepokojące wpisy, a także zdjęcia broni i konfliktów zbrojnych.