W razie erupcji Wezuwiusza z okolic wulkanu ewakuowanych zostanie ponad milion osób - taki plan przewiduje podpisane w Neapolu porozumienie między władzami Kampanii i kilku innych regionów kraju. Zgodnie z ustaleniami mieszkańcy zagrożonych terenów trafią do Basilicaty, Molise, Kalabrii, Lacjum i na Sardynię.

W przypadku erupcji wulkanu, ewentualną ewakuacją, objęci zostaną też mieszkańcy rejonu wulkanicznych Pól Flegrejskich koło Neapolu. Tylko na tym obszarze znajdują się 24 kratery i stożki wulkaniczne. W pobliżu położone jest również 80-tysięczne miasto Pozzuoli.

To ważny rezultat, bo o takich protokołach mówiło się od 2002 roku, a planowanie kryzysowe wokół Wezuwiusza zaczęto w 1984 roku - tak zawarte porozumienie komentuje szef włoskiej Obrony Cywilnej Angelo Borrelli.

To nie żart, ale sposób na to, by przygotować się poważnie na wydarzenia, które mogą być katastrofalne - dodaje szef władz regionu Kampania Vincenzo De Luca.

Jak podkreślił, wszystkie dzieci z terenów zagrożonych erupcją wulkanu muszą wiedzieć, co mają robić i gdzie szukać pomocy.

We wrześniu rozpocznie się kampania informacyjna, w trakcie której każdy obywatel zostanie zawiadomiony o tym, dokąd ma się skierować w momencie kryzysowym - dodał De Luca.


Opracowanie: