Para Finów i Austriak uprowadzeni w piątek są więzieni przez grupę plemienną dla okupu – ogłosił dziś przedstawiciel jemeńskiego MSW. Według najnowszych informacji, trójka zachodnich turystów jest przetrzymywana w mieście Khawlan, około 20 kilometrów na wschód o stolicy Jemenu Sany.

Dwóch porwanych mężczyzn - Austriak i Fin - przebywało w Sanie na kursie języka arabskiego. Razem z nimi w rękach bliżej nieokreślonej  grupy plemiennej znalazła się fińska turystka, która niedawno przyjechała do jemeńskiej stolicy.

W przeszłości w Jemenie nie raz dochodziło już do porywania cudzoziemców przez bojowników Al-Kaidy i zbrojne formacje plemienne. Przetrzymywane osoby często miały być zakładnikami do wymiany za ludzi więzionych przez władze.

Prezydent Jemenu Abd ar-ab Mansur al-Hadi stara się skonsolidować państwo i poprawić jego kondycję po wieloletnich dyktatorskich rządach swego poprzednika Alego Abd Allaha Salaha. Kraj jest jednak nadal w nienajlepszej sytuacji. Bezpieczeństwu zagraża działalność Al-Kaidy, a napięcie powiększa jeszcze ujawniający się na południu separatyzm.