Były szef Mossadu, wywiadu izraelskiego, Meir Dagan jest przekonany, że Iran nie zdoła wyprodukować bomby atomowej przed rokiem 2015. Ekspert uważa też, że obecnie atak na instalacje nuklearne Iranu byłby nieuzasadniony.

Były szef Mossadu wyraził tę opinię w przeddzień przekazania swoich obowiązków Tamirowi Pardo. Dagan już wcześniej podkreślał, że Izrael nie powinien przeprowadzać operacji militarnej przeciwko Iranowi dopóki, jak się wyraził, nie będzie miał noża na gardle.

W czerwcu 2009 roku Dagan utrzymywał, że Iran może wyprodukować pierwszą nuklearną głowicę do roku 2014. Korektę tego terminu przypisuje wielu czynnikom, w tym wewnętrznym problemom Iranu, ale i sankcjom międzynarodowym wobec tego kraju.

USA i część społeczności międzynarodowej zarzuca Iranowi chęć produkowania broni atomowej pod pretekstem rozwijania programu nuklearnego do celów cywilnych, czemu Teheran zaprzecza. Izrael deklaruje, że zagrażają mu nuklearne ambicje Iranu. Izraelscy politycy nie wykluczali militarnej akcji w celu unieruchomienia irańskiego programu nuklearnego. Iran ustawicznie oskarża Izrael o szpiegostwo, a prezydent Mahmud Ahmadineżad uważa, że Izrael jest skazany na zagładę.