Z ekranów radarów znikł rosyjski samolot Suchoj Superdżet 100 z 46 osobami na pokładzie, który wykonywał pokazowy lot nad Dżakartą - poinformowały indonezyjskie władze. Lokalna telewizja podała, że poszukiwania samolotu zostały przerwane i będą wznowione w czwartek rano.

Samolot wystartował z lotniska w Dżakarcie w środę o godzinie 14 czasu lokalnego (9 czasu polskiego). Miał tam powrócić po 50 minutach. Kontrola naziemna straciła z nim kontakt po tym, gdy załoga poprosiła o zezwolenie na obniżenie wysokości lotu z 3 tys. do 1,8 tys. metrów. Maszyna znajdowała się wówczas w rejonie czynnego wulkanu Gunung Salak, którego wysokość to 2211 metrów nad poziomem morza.

Na pokładzie samolotu było 8 rosyjskich członków załogi oraz 38 pasażerów, w tym dyplomaci z ambasady Rosji w Dżakarcie, przedstawiciele indonezyjskich towarzystw lotniczych i dziennikarze.

Suchoj Superjet 100 to jedyny pasażerski samolot opracowany i produkowany w Rosji w ostatnich latach. Pokaz miał zachęcić azjatyckie linie lotnicze do zakupu maszyny, która jest nazywana "nadzieją rosyjskiego przemysłu lotniczego".

Tajemnicze zniknięcie

Rosyjska maszyna zaginęła 20 minut po starcie. Leciała przy optymalnych warunkach pogodowych - widzialność była dobra, nie było mgły.

Indonezyjskie władze nie wykluczają, że mogło dojść nawet porwania samolotu. Wiarygodność tej wersji osłabia jednak fakt, że o tej porze w zbiornikach maszyny z pewnością skończyłoby się już paliwo.

Wiadomo,że mieszkańcy wiosek w miejscu potencjalnej katastrofy niczego nie zauważyli.

Nie odpowiadają telefony komórkowe członków załogi. Strona rosyjska zapewnia, że samolot był w doskonałym stanie technicznym. Prawdopodobnie do akcji poszukiwawczej zostaną w czwartek włączone oddziały wojska.

Dwusilnikowy odrzutowiec komunikacji regionalnej Suchoj Superjet 100 wzniósł się po raz pierwszy w powietrze w 2008 roku. Do tej pory użytkownikom przekazano 8 egzemplarzy seryjnych. 7 z nich otrzymał Aerofłot. Portfel niezrealizowanych dotąd zamówień opiewa na 232 sztuk, w tym 30 dla indonezyjskich linii Kartika.

Suchoj Superjet 100 na filmie opublikowanym w serwisie YouTube przez użytkownika qatairairwaysfun100

Suchoj Superjet 100 w locie na filmie opublikowanym w serwisie YouTube przez użytkownika KonstantinKhmelik