Rząd Indii we współpracy z brytyjską firmą DataWind wprowadza na rynek najtańszy tablet na świecie pod nazwą Aakash. Uczniowie będą mogli go kupić już za równowartość 35 dolarów.

Wkrótce komputer za 35 dolarów stanie się dostępny dla każdego ucznia. Tablet pomoże podnieść jakość nauczania - powiedział indyjski minister telekomunikacji i edukacji Kapil Sibal.

Tablet Aakash, którego nazwa w języku hindi oznacza "niebo", będzie wypuszczony w pilotażowej serii 100 tys. sztuk, a następnie planowana jest jego wielomilionowa produkcja.

Tani komputer przenośny ma służyć powszechnemu zastosowaniu technologii informatycznych w edukacji, co rząd Indii uważa za jeden z głównych swych priorytetów w rozwoju szkolnictwa.

Zdaniem eksperta ds. zastosowania nowych technologii komunikacji Bharata Mehry, tablet pomoże uczniom z obszarów wiejskich wyrównać różnice w nauczaniu.

Kindle Fire zdetronizowany

Produkcję najtańszego do tej pory tabletu rozpoczęła w zeszłym tygodniu firma Amazon. Kindle Fire dostępny za 199 dolarów ma stać się poważnym konkurentem dla obecnego lidera rynku iPada firmy Apple.

Indyjski Aakash podobnie jak Kindle Fire bazuje na systemie operacyjnym Google Android. Urządzenie posiada siedmiocalowy ekran dotykowy, pamięć 256 MB RAM, dwa wejścia na USB i jedno na kartę pamięci.

Z tanimi tabletami jest jednak taki problem, że większość z nich okazuje się nieużyteczna - skomentował produkt Rajat Agrawal, naczelny portalu "BGR India" recenzującego najnowsze technologie. Nie mają dobrego ekranu dotykowego i są zazwyczaj bardzo powolne - dodał ekspert.