Kilkunastoosobowa banda nieletnich miesiącami gwałciła 12-letnią dziewczynkę w stolicy Austrii, Wiedniu. W czwartek policja przeprowadziła szturm na kilka mieszkań, zatrzymała 17 sprawców, którzy mają od 13 do 18 lat.

Austriackie media piszą o jednym z najpoważniejszych przypadków wykorzystywania seksualnego: mieszkańcy Wiednia i przedstawiciele służb są w szoku.

Gazeta "Krone" jako pierwsza napisała o dochodzeniu wobec 17 nieletnich za wielokrotny gwałt na 12-letniej dziewczynce. 

Jej gehenna zaczęła się na początku 2023 roku i trwała miesiącami - od lutego do czerwca. Dziewczynka była wielokrotnie gwałcona przez wielu sprawców, niektórzy z nich sami byli dziećmi. 

Do tych barbarzyńskich czynów dochodziło w parkach, toaletach publicznych, w podziemnym garażu, na klatce schodowej i w jednym z mieszkań w Wiedniu. Raz oprawcy wynajęli nawet pokój w hotelu. Swoje czyny filmowali na telefonie, a następnie przekazywali sobie na WhatsAppie. 

W czwartek policja przeprowadziła szturm na kilka mieszkań. Jak pisze "Krone", niektórzy z gwałcicieli zostali zatrzymani w swoich pokojach dziecięcych. Najmłodsi ze sprawców mają 13 lat, najstarszy - 18. Mają tureckie, syryjskie, serbskie, bułgarskie i włoskie pochodzenie. Ich ofiara jest Austriaczką.

Wszystko zaczęło się od tego, że dziewczyna "jako trofeum" została przekazana przez ówczesnego swojego przyjaciela kolegom, ci "podawali" ją dalej, aż krąg gwałcicieli zaczął liczyć kilkanaście osób. 

Na jednym z nagrań, opisywanych przez gazety, dziewczyna błaga swoich oprawców, by przestali się nad nią znęcać. 

12-latka przez długi czas ukrywała przez rodzicami, przez co przechodzi. Jak mówiła potem, ze wstydu i strachu. W końcu zebrała się na odwagę i zwierzyła matce. W październiku obie przyszły na posterunek policji i o wszystkim opowiedziały funkcjonariuszom. 

Sprawcom wielokrotnych gwałtów grozi do 5 lat więzienia. Jednak dwaj z nich, którzy są poniżej 14. roku życia, mogą uniknąć kary. Podczas przesłuchania zeznali, że dziewczyna godziła się na seks, miała im powiedzieć, że ma 14 lat (od 14. roku życia seks według austriackiego prawa jest legalny - red.).

Prokurator Nina Bussek przekazała, że dochodzenie jest dopiero na wstępnym etapie. 

12-latka jest pod opieką psychologa.