Od przyszłego roku w Holandii będzie obowiązywał nakaz zamykania w ciągu dnia wszystkich coffee shopów położonych w odległości do 250 metrów od szkół średnich. Oficjalnym powodem zaostrzenia przepisów jest troska o zdrowie młodzieży.

Po wejściu w życie nowych przepisów, 31 coffee shopów w Amsterdamie będzie w czasie roku szkolnego otwierać się najwcześniej o godz. 18. Ograniczenia nie będą obowiązywać w weekendy czy ferie.

Właściciele coffee shopów niechętnie patrzą na nowe ograniczenia. Obawiają się, że to pierwszy krok na drodze do likwidacji ich kawiarni.  Podkreślają też, że odległość od szkoły nie ma żadnego znaczenia, bo i tak nie sprzedają marihuany nikomu poniżej 18. roku życia.

Coraz częściej holenderskie władze przychylają się do próśb mieszkańców, którzy skarżą się na zakłócających spokój palaczy marihuany.

Najnowsze zmiany w przepisach to już kolejny przykład zaostrzenia holenderskiej polityki wobec coffee shopów. W zeszłym roku niektóre lokale tego typu musiały wprowadzić karty dla stałych, lokalnych klientów, by zniechęcić Niemców, Belgów czy Francuzów do narkotykowej turystyki.