Baskijscy separatyści z ETA, dzień po ogłoszeniu bezterminowego zawieszenia broni, wydali kolejny komunikat, w którym po raz pierwszy mówią o potrzebie negocjacji i dialogu z rządami Hiszpanii i Francji.

Komunikat opublikował baskijski dziennik "Gara". Do wcześniejszych deklaracji ETA dodała, że nadszedł czas kompromisu i podjęcia istotnych decyzji, przejścia od słów do czynów.

Ugrupowanie baskijskich separatystów - ETA ogłasza trwały rozejm - podało baskijskie radio. Rozejm ma być pierwszym krokiem w od dawna oczekiwanym procesie pokojowym z separatystami. czytaj więcej

Hiszpański rząd, jak podkreślał premier Jose Luis Rodriguez Zapatero, do oświadczenia ETA podchodzi z ostrożnością. Ten proces, podobnie jak inne procesy pokojowe po tak wielu latach terroru będzie długi i trudny

"Cieszymy się ale ostrożnie", "Najważniejszy jest dialog" , "Nadzieja i niepewność" - to nagłówki dzisiejszej hiszpańskiej prasy. Gazety zwracają uwagę, że choć ETA ogłosiła bezterminowy rozejm, to w komunikacie baskijskich separatystów nie było mowy o złożeniu broni.