Hamas chce przenieść swoją kwaterę główną z Syrii do Kataru - informuje wydawana w Londynie arabska gazeta "Al-Hayat". Radykalne islamskie ugrupowanie rządzi w Strefie Gazy, ale jego kierownictwo polityczne i wojskowe rezyduje w Damaszku.

Władze Kataru - jak twierdzi zazwyczaj dobrze poinformowany arabski dziennik - wyraziły już zgodę na przenosiny liderów organizacji, która jest uważana za terrorystyczną przez Unię Europejską, Stany Zjednoczone i Izrael.

Według Al-Hayat", Katar udzieli schronienia politycznemu kierownictwu Hamasu z Chalidem Maszalem na czele, ale nie zgadza się na przeprowadzkę wojskowego skrzydła tego ugrupowania.

"Al-Hayat" nie informuje dlaczego Hamas zdecydował się na przeprowadzkę, ale za główny powód tej decyzji uważa się destabilizację sytuacji w Syrii, gdzie w wyniku tłumienia antyrządowych wystąpień od połowy marca zginęło już ponad pół tysiąca osób.

Hamas odrzuca izraelsko-palestyńskie porozumienia pokojowe z Oslo z 1993 roku. Odmawia też prawa do istnienia państwu żydowskiemu.