Po zaciętej dwutygodniowej bitwie parlamentarnej kontrowersyjny projekt legalizacji małżeństw homoseksualnych został przyjęty przez francuskie Zgromadzenie Narodowe. Nowe przepisy umożliwiają małżeństwom homoseksualnym adopcję dzieci.

W zdominowanej przez lewicę niższej izbie francuskiego parlamentu rządowy projekt ustawy zdobył aż 329 głosów, a przeciwko niemu zagłosowało stu posłów mniej. Wielu paryskich komentatorów twierdzi jednak, że to dopiero początek "parlamentarnej wojny" - teraz bowiem projekt trafi do Senatu.

Przeciwnicy nowych przepisów zapowiadają już kolejną falę demonstracji w największych miastach Francji. Półnagie feministki weszły natomiast we wtorek do paryskiej Katedry Notre-Dame, gdzie wznosiły okrzyki przeciwko homofobii i papieżowi.

Przez Francję przetacza się fala protestów

Zobacz również:

Protesty przeciwko legalizacji małżeństw homoseksualnych odbyły się w całej Francji już półtora tygodnia temu. Przeciwnicy kontrowersyjnego rządowego projektu wylegli na ulice ponad 100 miast. Rodzina to matka, ojciec i dzieci! - skandowali przez megafony organizatorzy paryskiej demonstracji. Policja zagrodziła im jednak drogę do Zgromadzenia Narodowego, gdzie w tym samym czasie posłowie wstępnie przyjęli zdecydowaną większością głosów (249 za, 97 przeciwko) najważniejszą część kontrowersyjnego projektu ustawy.

To bardzo ważne, by przeciwko temu zaprotestować, ponieważ chodzi o przyszłość dzieci, a więc przyszłość naszego kraju. Dziecko potrzebuje mamy i taty. Homoseksualiści nie powinni mieć prawa do adopcji - mówił korespondentowi RMF FM Markowi Gładyszowi 48-letni Xavier, który na demonstrację przyszedł razem z żoną i dziećmi.

Tylko na ulicach Paryża przeciwko kontrowersyjnej reformie protestowało w ubiegłym tygodniu kilkaset tysięcy osób. Rząd zapowiada jednak, że się nie ugnie. A według sondaży, ponad 60 procent Francuzów popiera inicjatywę, która ma na celu umożliwienie gejom i lesbijkom zawieranie małżeństw.

Od 14 lat geje i lesbijki mogą zawierać we Francji związki partnerskie

We Francji homoseksualiści od 1999 roku mogą zawierać rejestrowane związki partnerskie, tzw. PACS. To związki nieformalne między dwojgiem ludzi bez względu na płeć, dające takim parom w niektórych dziedzinach - jak rozliczanie się z fiskusem - podobne prawa jak małżeństwom. Francuskie regulacje zachowują jednak w mocy przywileje właściwe tylko związkom małżeńskim między osobami odmiennej płci.