Francuscy biskupi zgodzili się przyznać rekompensatę finansową ofiarom molestowania seksualnego przez księży w przypadkach, które zgodnie z prawem francuskim uległy przedawnieniu - informuje Associated Press.

O tym, że francuski Episkopat chce wypłacić odszkodowania ofiarom molestowania, poinformował dyrektor ds. komunikacji francuskiej Konferencji Episkopatu, Vincent Neymon.

Associated Press przypomina, że Francji nie ominął "skandal, który doprowadził do kryzysu wiarygodności hierarchii Kościoła katolickiego". Dwa lata temu śledztwo przeprowadzone przez portal Mediapart ujawniło 342 przypadki molestowania przez co najmniej 34 księży w okresie 50 lat. Francuskim biskupom zarzucono tuszowanie tych spraw.

Niektórzy księża, którzy dopuszczali się molestowania zostali skazani, przeciwko większości z nich prowadzono przynajmniej śledztwo. Niestety są też tacy, którzy uniknęli kary, bo przestępstwa seksualne przeciwko nieletnim podlegają przedawnieniu.

Jak informuje Konferencja Episkopatu, w ostatnich dwóch latach 211 osób zgłosiło, że były ofiarami molestowania. W sześciu poprzednich latach były to 222 osoby. 75 przypadków zgłoszono prokuraturze, 10 sprawców usłyszało zarzuty. Nie jest jednak jasne, w ilu przypadkach w grę wchodzi przedawnienie.

Wiele diecezji i krajowych konferencji episkopatu na całym świecie tworzy programy odszkodowań dla ofiar, jednak francuski Kościół katolicki podchodzi do tego niechętnie. Nie uważa, że biskupi są automatycznie odpowiedzialni za przestępstwa ich księży. Jeśli ktoś pracujący w firmie dopuści się pedofilii, jego szef niekoniecznie musi być uważany za odpowiedzialnego - powiedział Neymon.

Teraz, pod presją ze strony ofiar, których sprawy uległy przedawnieniu, francuscy biskupi mówią, że podejmują działania. - pisze Associated Press. Neymon powiedział, że konsultowano się ze Szwajcarami, Belgami, Amerykanami i Irlandczykami. Trzeba też finansowo zabezpieczyć program odszkodowań, żeby nie ogłaszać czegoś, czego nie da się zrealizować. Francuski Kościół jest biedny i musimy liczyć każdy grosz - stwierdził.

Francois Devaux z francuskiej grupy ofiar La Parole Liberee, uważa, że opór Kościoła przed przyznawaniem pieniędzy ofiarom wynika po części z niechęci do przyznania zbiorowej winy. Zdaniem Devaus Kościół ma trudności z uznaniem swej odpowiedzialności moralnej.

Potrzebne zmiany w prawie

Neymon powiedział, że przewodniczący Konferencji Episkopatu arcybiskup Georges Pontier, będzie zabiegał o zmiany w prawie kanonicznym na zwołanym przez papieża Franciszka szczycie na temat walki z pedofilią. Chodzi o zniesienie przedawnienia (obecnie jest to 20 lat po ukończeniu przez ofiarę 18. roku życia), aby Kongregacja Nauki Wiary mogła badać także starsze przypadki.

Nawet po 20, czy 30 latach musi być możliwe oskarżenie księży, którzy mogli się dopuścić takich aktów - powiedział Neymon. 

Od modlitwy rozpoczęło się w czwartek w Watykanie zwołane przez papieża Franciszka spotkanie na temat ochrony nieletnich w Kościele. W przemówieniu papież wezwał do "szczerej i pogłębionej dyskusji o tym, jak uporać się ze złem, które dręczy Kościół i ludzkość". "Oby był to czas nawrócenia" napisał na Twitterze papież.