Podczas ostatniej przed lipcową przerwą audiencji generalnej papież Franciszek powiedział wiernym, że nie jest ważniejszy od nich. "Wszyscy jesteśmy braćmi" - mówił papież do ponad 50 tysięcy pielgrzymów zgromadzonych na placu Świętego Piotra.

Ja jestem taki, jak wy, jesteśmy braćmi, nikt nie jest anonimowy. Papież jest jak inni, nie jest ważniejszy od innych - podkreślił. Zauważył następnie: Jeśli ktoś o mnie mówi, że nie jestem równy, to nie jest prawda. Wszyscy jesteśmy równi.

Włoskie media informują, że papież, który nie planuje żadnego wyjazdu na wakacje, być może spędzi kilka dni lipca w podrzymskiej miejscowości Castel Gandolfo, ale nie w letniej papieskiej rezydencji, lecz w znajdującym się w miasteczku domu klasztornym.

To z kolei budzi obawy o konieczne środki bezpieczeństwa, gdyż budynek ten znajduje się przy ulicy.

Obawy wywołuje również konieczność organizowania środowych audiencji generalnych w sierpniu na placu Świętego Piotra z powodu spodziewanej obecności dziesiątek tysięcy ludzi. Już w czerwcu służby medyczne w trakcie środowych spotkań z papieżem na placu udzielały pomocy wielu osobom, które mdlały z powodu upału. Dlatego - jak podał portal Vatican Insider - rozważana jest możliwość przeniesienia audiencji generalnych z godzin przedpołudniowych na godzinę 19.