Fortuna miliardera kandydującego na prezydenta USA Donalda Trumpa zmniejszyła się w ciągu roku o 800 mln dolarów - podał amerykański magazyn "Forbes" w najnowszym rankingu najbogatszych Amerykanów. Majątek Trumpa został wyceniony na 3,7 mld USD. W związku z tym Trump spadł o 35 miejsc w rankingu - na 156. pozycję.

Powodem topnienia fortuny Trumpa jest - jak podał "Forbes" - spowolnienie rynku nieruchomości w Nowym Jorku, co oznacza, że spadła wartość budynków posiadanych tam przez kandydata na prezydenta, ze słynną Trump Tower na Manhattanie na czele. Mniej warte są także inne nieruchomości miliardera, jak kompleks Mar-a-Lago na Florydzie.

Ponadto magazyn przypomina, że Trump przekazał na własną kampanię wyborczą 7 mln dolarów w formie darowizny, a kolejne 48 mln USD jako pożyczkę. Według "Forbesa", pieniądze te są nie do odzyskania.

W rankingu po raz 23. z rzędu pierwsze miejsce zajmuje współzałożyciel Microsoftu Bill Gates, którego fortuna wzrosła przez rok z 76 do 81 mld dolarów.

Zmieniła się za to obsada kolejnych miejsc. Po raz pierwszy od 16 lat słynny inwestor Warren Buffet nie jest na drugim, lecz na trzecim miejscu, z majątkiem 65,5 mld USD (wzrost o 3,5 mld przez rok).

Wyprzedził go, zajmując drugie miejsce, założyciel internetowego sklepu Amazon Jeff Bezos, którego fortuna została oszacowana na 67 mld dolarów.

(mal)