Na Filipinach trwa ewakuacja tysięcy osób z terenów najbardziej zagrożonych supertajfunem Mangkhut. Potężny żywioł ma uderzyć w największą wyspę kraju - Luzon - w sobotę nad ranem czasu lokalnego. "Mangkhut jest większy, silniejszy i bardziej niebezpieczny niż huragan Florence" - powiedział w wywiadzie dla CNN meteorolog Brandon Miller.

O ile Florence początkowo był traktowany jako huragan 4. kategorii (osłabł do 2. kategorii), o tyle supertajfun Mangkhut zaliczany jest do huraganów 5. kategorii w 5-stopniowej skali. Jego siła jest potężna.

Meteorolodzy spodziewają się, że uderzy w sobotę rano w Filipiny. Już teraz wiatr wieje z niebywałą prędkością 285 km/h. Największa siła uderzeniowa prawdopodobnie skupi się na wyspie Luzon.

Filipińskie władze szacują, że supertajfun może dotknąć około 4 mln 300 tys. osób, z czego 800 tys. żyje w ubóstwie.

Silne wiatry i ulewne deszcze mają przynieść powszechne szkody i wpłynąć na infrastrukturę, rolnictwo i środki do życia w obrębie 900 km - napisano w oświadczeniu filipińskich władz.

Martwimy się, że 10 milionów ludzi na Filipinach mieszka na drodze tego destrukcyjnego tajfunu. Są na niej też ci, którzy zostali przesiedleni kilka razy z powodu deszczy monsunowych w lipcu i sierpniu - przekonuje Richard Gordon, przewodniczący filipińskiego Czerwonego Krzyża.

Odwołane zajęcia w szkołach, zamknięte budynki rządowe

Władze odwołały zajęcia szkolne i zamknięto budynki rządowe, z wyjątkiem takich jak straż pożarna, szpitale i policja. Armia powiedziała, że rozmieściła siły w całym Luzonie, aby pomóc tym mieszkańcom, którzy znaleźli się na drodze supertajfunu. 

Gen. Emmanuel Salamat, dowódca sił wojskowych z północnego Luzonu, powiedział, że około 2 tys. żołnierzy zostało rozmieszczonych w celu pomocy w ewakuacjach i innych przygotowaniach w Cagayan i Isabela, które też powinny znaleźć się wśród najbardziej dotkniętych obszarów. Salamat dodał, że do tej pory ponad 2 tys. rodzin zostało ewakuowanych z domów na obszarach przybrzeżnych Cagayan.

Szacuje się, że po uderzeniu w Filipiny prędkość wiatru przekraczać może nawet 300 km/h. Filipiny przygotowują się na powodzie i osunięcia ziemi. 

Mangkhut jest większy, silniejszy i bardziej niebezpieczny niż huragan Florence - powiedział w wywiadzie dla CNN meteorolog Brandon Miller.

Po zmianie prognozowanej trasy supertajfun ominie Tajwan. Na początku przyszłego tygodnia dotrzeć ma nad Hongkong i kontynentalne Chiny.