​Elon Musk ujawnił tożsamość osoby, która poleci w kosmos przy pomocy rakiety SpaceX. To japoński miliarder Yusaku Maezawa.

Jak poinformował Musk, Maezawa poleci rakietą SpaceX na lot dookoła Księżyca w 2023 roku. 42-letni Japończyk będzie pierwszą osobą, która odbędzie taki komercyjny lot.

Myślę, że jest najbardziej odważny i zdecydowanie najbardziej tego pragnie - mówił Elon Musk. Szef SpaceX nazwał to "niebezpieczną misją" i podkreślił, że nie będzie to "spacerek". Przed akcją w 2023 roku SpaceX zamierza przeprowadzić kilka lotów testowych z ludźmi w rakietach.

Yusuke Maezawa to właściciel jednej z największych japońskich firm zajmujących się handlem internetowym. Jest założycielem modowego portalu zozo.com. Majątek 42-latka wycenia się na 2,3 miliardy dolarów. Maezawa jest 14. na liście najbogatszych Japończyków. Bogacz jest też znanym kolekcjonerem dzieł sztuki - w zeszłym roku kupił obraz Jean-Michela Basquiata za 110 milionów dolarów.

Japończyk nie będzie leciał sam w podróż dookoła Księżyca. Zamierza z sobą zabrać od sześciu do ośmiu "malarzy, fotografów, muzyków, reżyserów filmowych, projektantów mody i architektów". Warunek jest jeden - po powrocie muszą stworzyć coś pięknego. Księżyc zawsze inspirował artystów. Przykłady? "Sonata Księżycowa" Beethovena... "Gwiaździsta noc" Van Gogha czy "Mr. Moonlight" The Beatles - mówił Maezawa.

Elon Musk nie zdradził, ile miliarder zapłacił, by móc wybrać się w ten wyjątkowy lot.

***


(az)