Egipskie Bractwo Muzułmańskie poinformowało, że ponad 450 jego członków rozpoczęło w poniedziałek strajk głodowy w proteście przeciwko przetrzymywaniu ich w więzieniach. To reakcją na "nieludzkie traktowanie, jakiemu są poddawani w więzieniu" – napisano na twitterowym profilu organizacji.

"Wielu więźniom politycznym z Bractwa Muzułmańskiego zakazano odwiedzin bliskich, pomocy prawnej oraz medycznej; przebywają w przeludnionych i brudnych celach" - twierdzi Bractwo na Twitterze. Wiadomo, że wśród więźniów, którzy przystąpili do głodówki, są zastępca przywódcy organizacji Chairat el-Szater czy doradca Mursiego z czasów jego prezydentury Essam al-Haddad.

Armia obaliła prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego 3 lipca w następstwie masowych demonstracji. Ich uczestnicy zarzucali mu, że reprezentuje jedynie interesy Bractwa.

Po zmianie władzy Mursi i niemal całe kierownictwo Bractwa znalazło się w areszcie i jest objęte dochodzeniami, w szczególności za podżeganie do zabójstwa przeciwników obalonego szefa państwa.

(mn)