Na świecie żyje 2,6 mln dzieci poniżej 15. roku życia, które są zakażone wirusem HIV. Tylko jedno na troje objęte jest leczeniem – podaje UNICEF w Światowym Dniu Walki z AIDS. Alarmuje, że w ciągu 15 lat liczba zgonów nastolatków zakażonych HIV wzrosła trzykrotnie. Szacuje się też, że w Polsce z wirusem HIV żyje blisko 35 tysięcy osób.

Na świecie żyje 2,6 mln dzieci poniżej 15. roku życia, które są zakażone wirusem HIV. Tylko jedno na troje objęte jest leczeniem – podaje UNICEF w Światowym Dniu Walki z AIDS. Alarmuje, że w ciągu 15 lat liczba zgonów nastolatków zakażonych HIV wzrosła trzykrotnie. Szacuje się też, że w Polsce z wirusem HIV żyje blisko 35 tysięcy osób.
Dziś Światowy Dzień Walki z AIDS. W Polsce zakażonych wirusem HIV jest blisko 35 tysięcy osób /DIVYAKANT SOLANKI /PAP/EPA

AIDS jest drugą na świecie, a w Afryce główną przyczyną śmierci wśród nastolatków. Wśród tej grupy społecznej wskaźnik umieralności z powodu wirusa HIV nie maleje.

Dane wskazują, że nastolatkowie, którzy umierają z powodu chorób powiązanych z AIDS, zostało zakażonych wirusem w okresie wczesnego dzieciństwa, około 10-15 lat temu. Wówczas mniej matek i kobiet w ciąży zarażonych wirusem otrzymywało terapię antyretrowirusową, powstrzymującą przenoszenie wirusa na dziecko. Dzieci często dorastały nie wiedząc o swojej chorobie.

26 nowych zakażeń co godzinę

UNICEF informuje także, że obecnie wśród nastolatków dochodzi do 26 nowych zakażeń w ciągu godziny. Połowa młodych osób zarażonych HIV mieszka w zaledwie 6 krajach: Republice Południowej Afryki, Nigerii, Kenii, Indiach, Mozambiku i Tanzanii. Najbardziej zagrożone są dziewczęta. Aż 7 z 10 nowych infekcji dotyczy właśnie nastolatek. Tylko jedna na 10 jest badana na obecność wirusa.

W 2014 roku trzy na pięć ciężarnych kobiet zakażonych wirusem HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową. Od 2000 roku ten postęp przełożył się na 60-procentowy spadek wskaźnika umieralności dzieci poniżej czwartego roku życia z powodu chorób związanych z AIDS. Szacuje się, że od 2000 roku udało się uniknąć niemal 1,3 mln nowych zakażeń wśród dzieci, a to przede wszystkim dzięki postępowi w zapobieganiu przenoszenia wirusa z matki na dziecko.

Nawet połowa zakażonych może o tym nie wiedzieć

Na świecie z HIV żyje blisko 37 milionów osób. W Polsce wykryto ponad 18 tysięcy zakażeń, jednak szacuje się, że w naszym kraju z wirusem HIV żyje blisko 35 tysięcy osób. Oznaczałoby to, że niemal połowa nie wie o zakażeniu. Warto powiedzieć, że problemem, który jest najważniejszy i najbardziej istotny w tym, że nie możemy sobie poradzić w walce z epidemią, jest to, że ludzie nie odnoszą ryzyka zakażenia HIV do siebie - zaznacza dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS Anna Marzec-Bogusławska. Dodaje, że ponad 87 proc. dorosłych Polek i Polaków nigdy nie wykonało testu w kierunku HIV uznając, że ten problem ich nie dotyczy.

Marzec-Bogusławska dodała, że obecnie główną drogą zakażeń są ryzykowne zachowania seksualne, czyli częste zmiany partnerów i seks bez zabezpieczeń. Zakazić można się także przez stosowanie dożylnych narkotyków i używanie niesterylnego sprzętu np. w piercingu i tatuażu.

Drogą zakażenia HIV jest także tzw. droga wertykalna, czyli zakażenie dziecka od zakażonej matki na etapie ciąży, a nawet częściej podczas porodu lub w okresie niemowlęcym - dodała. Wyjaśniła też, że zakażone matki nie powinny karmić dziecka piersią, dlatego tak ważne jest, by kobiety planujące dziecko i ciężarne wykonywały badania w kierunku HIV.

Jeśli kobieta jest świadoma swojego zakażenia i podczas ciąży pozostaje pod opieką nie tylko ginekologa, ale także specjalisty terapii zakażeń HIV, ryzyko zakażenia dziecka w czasie ciąży lub porodu wynosi około 1 proc.

Marzec-Bogusławska zaznacza, że chociaż obecne leki nie są pozbawione działań niepożądanych, to jednak jest ich mniej niż przed laty, a pacjenci mogą normalnie funkcjonować w miejscu pracy i w swojej rodzinie. Warto też przypomnieć, że osoba zakażona ma prawny obowiązek poinformowania o fakcie zakażenia swojego partnera lub partnerów seksualnych - dodaje Marzec-Bogusławska.

Solidarność przez kokardkę

Światowy Dzień AIDS obchodzony jest z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku. Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi jest czerwona kokardka. Ma kształt odwróconego V, ponieważ jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS.

Krajowe Centrum ds. AIDS zachęca by dać wyraz swojej solidarności z osobami żyjącymi z HIV i ich bliskimi, zamieszczając na stronach internetowych grafiki z Czerwoną Kokardką. Pliki graficzne są dostępne pod adresem: www.aids.gov.pl/kampanie/CWL/15.html.

(az)